Blog > Komentarze do wpisu
„Brechta przygoda z kinem. Kina przygoda z Brechtem”
        

Koło Naukowe Filmoznawców ma zaszczyt zaprosić na pierwsze spotkanie planowanego na semestr letni cyklu dotyczącego tzw. kina brechtowskiego oraz sposobów tworzenia i wykorzystywania "efektu obcości" (Verfremdungseffekt) w filmie.

Przyjrzeć się chcemy  kinu, które przez podważenie iluzyjnego charakteru filmu kwestionuje dominującą ideologię, odbijającą się na tradycyjnym kształcie narracji filmowej. Jego opisanie wymaga nie tylko szczegółowej analizy dzieł, ale także przywołania m.in. koncepcji teoretycznej Brechta czy kontekstu historycznego i kulturowego lat sześćdziesiątych, w którym to okresie mieliśmy do czynienia z najbardziej radykalnymi wystąpieniami. Zabiegi brechtowskie weszły też już na stałe w repertuar chwytów filmowych, niejako usamodzielniły się w obrębie kina.
Przewidziane są projekcje, ciastka, zaproszeni goście, zakup materiałów pomocniczych oraz tworzenie tekstów do publikacji w ramach ewaluacji projektu.

Serdecznie zapraszamy: piątek 19 marca, godzina 13:30 sala nr7

teksty, które będziemy omawiać znaleźć można tu: http://chomikuj.pl/K.N.F


poniedziałek, 15 marca 2010, filmoznawczo

Polecane wpisy

  • Zapraszamy ...

    ...na spotkanie KNF w piątek 21 maja o godzinie 14:00. Gościem specjalnym będzie dr Konrad Klejsa . Czy trzeba coś jeszcze dodawać? teksty tradycyjnie na chom

  • O Lucky Man!

    W piątek 14 maja zapraszamy na projekcję filmu Lindsay'a Andersona Szczęśliwy Człowiek z 1973 roku. Będzie to wstęp do rozważań na temat autotematyzmu i kinie

  • Godard vs Brecht

    "nie należy robić filmów politycznych, lecz tworzyć je w sposób polityczny" Jean-Luc Godard był jednym z tych autorów, którzy "wygrzebywali"