Blog > Komentarze do wpisu
Pokazy specjalne, czyli czego nie można przegapić w programie Cinergii
Już 7 listopada podczas Gali Otwarcia w kinie Bałtyk odbędzie się pokaz premierowy „Obywatela” (reż. Jerzy Stuhr) z udziałem twórców filmu. Reżyser mówi o swoim najnowszym filmie, że jest inspirowany obywatelem Piszczykiem i Forrestem Gumpem. Podczas ceremonii otwarcia festiwalu Jerzy Stuhr odbierze Nagrodę Złotego Glana. Te statuetkę otrzymają także Peter Greenaway, Andrzej Seweryn, Ferzan Ozpetek, Kasia Smutniak. Przyznane zostaną równie statuetki Ambasadora Lodzi Filmowej. Otrzymają je Roman Gutek i Jacek Szumlas.

„Obywatel” nie tylko otworzy tegoroczną Cinergię ale także sekcję „Pokazy specjalne” w kinie Charlie. Wśród najbardziej oczekiwanych tytułów należy wymienić „Cuda” w reżyserii Alice Rochrwacher (Grand Prix na ostatnim festiwalu w Cannes) z Monicą Bellucci w obsadzie, niezwykły dokument Sergieja Łoźnicy „Majdan. Rewolucja Godności” o rodzeniu się nowoczesnego, obywatelskiego społeczeństwa i świadomości politycznej na Ukrainie, czy oryginalny eksperyment narracyjny Urszuli Antoniak „Strefa Nagości”, czyli pozbawione dialogów studium miłości w stanie czystym miedzy dwiema dziewczynami Holenderką i muzułmanką.

 


Obywatel (reż. Jerzy Stuhr)


Warto także wybrać się niezwykle wysmakowany wizualnie i pełen symbolicznych aluzji do… „Boskiej Komedii” Dantego obraz Lecha Majewskiego „Onirica - psie pole” oraz - wyjątkowo w kinie Polonia - „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego z Tymonem Tymańskim i Czesławem Mozilem (Nagroda Publiczności na festiwalu Filmowym w Gdyni).

 


Onirica - Psie Pole (reż. Lech Majewski)


Wyjątkowe dzieło organizatorzy przygotowali na Galę Zamknięcia 19. FKE Cinergia, 14.11 w kinie „Bałtyk” wyświetlony zostanie jeden z najpoważniejszych kandydatów dla „Idy” w tegorocznym wyścigu po Oscara, czyli „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa (Złota Palma za scenariusz w Cannes). Choć reżyser usiłuje pokazać przypowieść biblijną na temat odradzającego się imperium zła pod postacią wielkiego Lewiatana, którego najpierw szkielet a potem cień w morzu symbolizuje ten morski potwór, to wydarzenia polityczne w Rosji nieoczekiwanie przydały temu filmowi nowych niepokojących znaczeń. To gorzka mocna satyra na bezprawie i bezsilność jednostki, zwykłego człowieka w polityce Kremla dyktowanej przez Putina.

 


Lewiatan (reż. Andriej Zwiagincew)


Podczas Gali Zamknięcia Złote Glany odbiorą osobiście: Guliano Montaldo, Antonio Saura, Sergiej Łoźnica i Urszula Antoniak. Statuetkę Ambasadora Łodzi Filmowej otrzyma Dariusz Jabłoński. Poznamy także laureatów konkursu na Najlepszy Debiut Europejski i na Najlepszy Debiut Polski. Na blogu KNF na pewno znajdą się relacje z tych wydarzeń, zapraszamy!piątek, 31 października 2014, filmoznawczo

Polecane wpisy