Tagi
wtorek, 18 stycznia 2011
Ars Ludens, czyli Czy gry mogą być sztuką?

Tematem najbliższego spotkania Sekcji Graczy KNF będzie zagadnienie nurtujące wielu badaczy gier wideo/komputerowych: Czy gry mogą być sztuką? Jak rozumiemy sztukę? Czym jest gra wideo (komputerowa)? Jak owe pojęcia mają się do siebie? Po co w ogóle się nad tym zastanawiać? Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi już w najbliższą środę (19.01) o godz. 15:30 w sali nr 7 w Pałacu Biedermanna.

Spotkanie poprowadzi Marcin Chojnacki.

Zapraszamy!

Przed spotkaniem polecamy lekturę wybranych pozycji spośród następujących tekstów:

http://www.gaminator.tv/blog/notka/1578,się-mądrzę-czy-gry-są-sztuką.html

http://www.techsty.art.pl/gry/sztuka_cyfrowa.html

http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=32938

oraz:

http://polygamia.pl/Polygamia/1,96455,7945449,Dlaczego_zgadzam_sie_z_Ebertem__ze__gry_wideo_nie.html

http://polygamia.pl/Polygamia/1,96455,7992526,Polemika_z_Ebertem_i_Wenclem__czyli_dlaczego_gry_jak.html?bo=1

http://polygamia.pl/Polygamia/1,96455,8095731,Czy_gry_to_sztuka__Polemiki_ciag_dalszy.html

http://polygamia.pl/Polygamia/1,96455,8125140,Polemika_do_szescianu__czyli_o_grach__sztuce_i_Ebercie.html

W ramach lektury uzupełniającej polecamy również takie wydawnictwa, jak: "Cyfrowe marzenia", "Wirtualny plac zabaw", "Homo Players" czy "Sztuka cenniejsza niż złoto". Nośność tematu każe nam zgadywać, że niejednokrotnie jeszcze do niego powrócimy, tak więc warto gromadzić bibliografię już dziś. :)

Pozdrawiam,

Kamil J., przewodniczący SGKNF

wtorek, 11 stycznia 2011
View Askewniverse, czyli świat (chorej?) wyobraźni Kevina Smitha

Już w najbliższą środę (12.01.2011) o godzinie 15:30 zapraszamy na kolejne spotkanie Sekcji Graczy KNF, na którym pomówimy tym razem o View Askewniverse*, czyli specyficznym, transmedialnym, intertekstualnym "imperium" - universum stworzonym przez jednego z czołowych przedstawicieli tzw. kina kultowego i szeroko rozumianej kultury konwergencji. Innymi słowy, zajmiemy się tym, co tygryski lubią najbardziej! :)

Widzimy się tradycyjnie w pobliżu sal 5-7.

Spotkanie poprowadzi Kamil Jędrasiak.

* - Wprawdzie zagadnienie to było już kiedyś tematem jednej z naszych dyskusji, jednak znikoma podówczas liczebność SGKNF i jeszcze niższa frekwencja na owym spotkaniu zaowocowały decyzją o powrocie do sprawy.

Serdecznie zapraszamy!

sobota, 08 stycznia 2011
Trylogia Deepy Mehty: odsłona I
Zapraszamy serdecznie na pierwsze spotkanie z nowego cyklu "Prawda o Indii w trzech żywiołach". Projekcja filmu "Ogień" odbędzie się już w piątek (14.01.2011) o godz. 15:00 (spotykamy się jak zawsze w pobliżu sal 5,6,7). Prelekcję wygłosi Diana Dąbrowska.Ogień (1996)

W pierwszym ogniwie „Trylogii Żywiołów” Deepa Mehta kwestionuje model tradycyjnej indyjskiej rodziny, który sprowadza pozycję kobiety do poddaństwa wobec męża czy teściów. Instytucja małżeństwa, która w pojęciu ogółu, oparta jest wyłącznie na relacjach heteroseksualnych, ulega w tym przypadku załamaniu i zostaje zastąpiona związkiem miłości homoseksualnej pomiędzy głównymi bohaterkami – Radhi i Sity. Ta opowieść jest swoistą formą kobiecej emancypacji, a sam tytuł nawiązuję do „erosa”, który wkradł się w życie dwóch kobiet, nieszczęśliwych mężatek.


16:10, filmoznawczo , Deepa Mehta
Link Dodaj komentarz »
Prawda o Indii w trzech żywiołach.Trylogia Deepy Mehty.

Koło Naukowe Filmoznawców oraz Koło Naukowe Studiów Brytyjskich mają zaszczyt zaprosić Państwa na cykl spotkań związanych z twórczością kanadyjskiej reżyserki indyjskiego pochodzenia Deepy Mehty. W ramach tego wspólnego przedsięwzięcia zaprezentowane zostaną najbardziej znane dzieła w dorobku artystki, wchodzące w skład tzw. Trylogii ŻywiołówOgień (1996), Ziemia (1998) i Woda (2005).

Bezkompromisowa reżyserka jest powszechnie znana ze swojej odwagi w pokazywaniu na ekranie tematów drażliwych i bolesnych. Ukazuje ona widzom prawdziwy obraz swojej ojczyzny - obraz, który zasadniczo różni się od idyllicznej i mistycznej wizji, którą ludzie pochodzący z Zachodu pragną widzieć na subkontynencie. Ale to właśnie tego typu kino pomaga w zrozumieniu złożonego konglomeratu różnych kultur, tradycji i języków, określanego w skrócie jako Indie.


15:44, filmoznawczo , Deepa Mehta
Link Dodaj komentarz »