Tagi
poniedziałek, 30 listopada 2009
KNF prezentuje nowy cykl!
                    

 

     Otar Ioseliani to urodzony 03.02.1934 reżyser, scenarzysta i aktor gruziński. Studiował muzykę w Gruzji, z kolei matematykę oraz reżyserię filmową (pracownia A. Dowżenki) w Moskwie.Początkowo pracował jako montażysta i asystent reżysera. Swe wczesne prace zrealizował w Gruzińskim Studium Filmów Dokumentalnych i Popularnonaukowych, były to np. filmy dla telewizji czy dokument „Stara gruzińska pieśń”. Jego pierwszy film pełnometrażowy „Giorgobistve” (pol. „Cierpkie wino”) został doceniony poza ZSRR – otrzymał m.in. nagrodę FIPRESCI (MFF w Berlinie).

 

      Jako twórca miał problemy z sowiecką cenzurą i po kolejnym sukcesie na Zachodzie – filmu „Pastorali” z 1975r. - na początku lat osiemdziesiątych wyemigrował do Francji. Stworzone tam „Les favoris de la lune” (Ulubieńcy księżyca” z 1984r.) i „Et la lumière fut” zdobyły Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Wenecji, a „La chasse aux papillons” otrzymał nagrodę za reżyserię na tym samym festiwalu. Film „Lundi matin” z 2002r. otrzymał nagrodę FIPRESCI i „Srebrnego Niedźwiedzia”. Jego twórczość spoza ZSRR wyraźnie różni się od wcześniejszego dorobku – ma charakter bardziej komediowy, lekki, jednak wciąż pojawiają się nawiązania do kultur Gruzji i Rosji.


                


Na nadchodzącym spotkaniu koła (już w piątek 4 grudnia o 14:30!) zobaczymy dwa filmy z gruzińskiego okresu jego twórczości:

 

  1. „Stara gruzińska pieśń” (oryg. „Starinnaya gruzinskaya pesn'”) z 1969r. - 20-minutowy dokument, przybliżający tradycyjne formy polifoniczne, śpiewane przez gruzińskich mężczyzn
  2. „Był sobie śpiewający drozd” (oryg. „Iko shashvi mgalobeli”)  z 1970r. - 3 dni z życia gruzińskiego lekkoducha Gui. Dźwięki i muzyka są w tym filmie niezwykle istotne – jako że nie da się ich opowiedzieć, zapraszamy na projekcję!

 

Spotkanie poprowadzi dla nas Sonia Grzelak.

 Plan na kolejne spotkania:

 

  1. spotkanie - „Cierpkie wino” (oryg. „Giorgobistve” ) z 1966r.
  2. spotkanie - „Żegnaj, stały lądzie” („ Adieu, plaches des vaches”) z 1999r.
  3. spotkanie - „W poniedziałek rano” („Lunedi matin”) z 2002r.

 

niedziela, 29 listopada 2009
Zmiany, zmiany

Decyzją walnego zebrania koła, 27 listopada władzę w kole przejęły:

 

Diana Dąbrowska jako przewodnicząca (diana_d21[at] wp.pl)

Marta Madejska jako wice-przewodnicząca ( marta.madejska [at] gmail.com)

Wiktoria Witek jako sekretarz (vikkat [at] gmail.com)

 

Ponadto nasza przewodnicząca Diana Dąbrowska została przedstawicielką Wydziału Filologicznego w Radzie Kół Naukowych UŁ.

 

Serdecznie Gratulujemy!

11:52, filmoznawczo , KNF
Link Dodaj komentarz »
piątek, 27 listopada 2009
wtorek, 17 listopada 2009
HISTORIA PEWNEJ PRZEMOCY: ODSŁONA III. OSTATNIA.
Cykl Historie pewnej przemocy dobiega właśnie końca. Przed nami spotkanie z ostatnim ogniwem trylogii alienacji i zlodowacenia czyli z filmem 71 fragmentów, na który serdecznie wszystkich zapraszamy  już w piątek (20.11.) o godz. 15:30*, jak zawsze w sali nr 7.Gościem specjalnym będzie dr Piotr Sitarski.

haneke 3
propaganda 3
*15:30 - projekcja filmu "71 fragmentów" (71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls, 1994)
  17:00 - spotkanie i dyskusja

niedziela, 01 listopada 2009
HISTORIA PEWNEJ PRZEMOCY: CZĘŚĆ II

Pierwsze spotkanie z cyklu Historie pewnej przemocy (a zarazem pierwsze spotkanie koła filmoznawców po wakacyjnej przerwie) cieszyło się dobrą frekwencją (!) i burzliwą dyskusją na temat pierwszej filmowej prowokacji Michaela Haneke.

Tym bardziej serdecznie zapraszamy wszystkich na drugą część trylogii alienacji i zlodowacenia - film Benny’s video (1992r.) już w piątek (6 listopada) o godz. 15:00 w sali nr 7.

Gościem specjalnym będzie dr Katarzyna Prajzner.

Zrealizowane w 1992 roku Benny's video, uznane za „najohydniejszy film roku” dla samego twórcy są drugim reportażem z „ postępującego zlodowacenia emocjonalnego mojego kraju”. Celem twórcy jest pokazanie przemocy, taką jaką jest naprawdę, pozbawionej widowiskowej atrakcyjności, tak typowej dla kina amerykańskiego. Film otrzymał m.in. Nagrodę Dziennikarzy przyznaną na ceremonii Europejskich Nagród Filmowych.

benny

propaganda2