Tagi
środa, 19 listopada 2014
Kino wciąż potrafi zaskakiwać – relacja z 19. Forum Kina Europejskiego Cinergia
Podczas odbywającego się w Łodzi w dniach 7-14 listopada festiwalu każdy mógł wyrobić sobie własną opinię na temat kondycji współczesnego europejskiego kina, tym bardziej, że filmy debiutantów – walczące w konkursie głównym – oraz tytuły z sekcji „Filmowe odkrycia Europy”, sąsiadowały w programie z retrospektywami wielkich mistrzów: Carlosa Saury i Petera Greenawaya. Tego pierwszego reprezentował w Łodzi syn Antonio, także filmowiec oraz producent, drugi z twórców pojawił się na festiwalu osobiście, dając pasjonujący wykład, w czasie którego starał się wyłożyć swoją kontrowersyjną tezę o wyczerpaniu formuły klasycznego kina – „Cinema is dead!”. I choć brytyjski reżyser przytoczył argumenty, które wielokrotnie już powtarzał w wywiadach, warto było osobiście posłuchać prowadzonego z niezwykłą erudycją wywodu oraz konfrontacji z licznymi sceptycznymi słuchaczami, gdy Greenaway znów prowokował dyskutantów: „Może zadacie wreszcie jedno dobre pytanie?”.
piątek, 14 listopada 2014
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z niemieckim kinem, przewodnikiem będzie Fritz Lang, a naszym gościem - prof. UŁ Tomasz Kłys

niedziela, 09 listopada 2014
5. Festiwal "Kamera Akcja": Kinomani to kupią. O strategiach marketingowych filmów
Organizatorzy Kamery Akcji zdecydowali się po raz kolejny na pewną inauguracyjną przewrotność. Otóż jeszcze przed galą otwarcia i projekcją głośnego już filmu Mommy Xaviera Dolana, zaproponowano uczestnikom dość ryzykowny prolog w postaci panelu dyskusyjnego „Kinomani to kupią. O strategiach marketingowych filmów”. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, iż było to działanie właśnie o charakterze marketingowym, mające na celu podkreślenie dialogicznego charakteru wydarzenia. Jak sama nazwa wskazuje, ideą Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej jest nie tylko prezentacja filmów, ale przede wszystkim możliwość rozmawiania o nich. Na Kamerze Akcji można wziąć udział m. in.: w konkursie na najlepszy tekst krytyczny, a także w licznych warsztatach filmoznawczych czy spotkaniach ze specjalistami z najróżniejszych obszarów przemysłu filmowego. W związku z tym rozpoczęcie festiwalu od dyskusji było niezwykle trafne, co potwierdziła wysoka frekwencja w sali Kina 3D Wytwórnia.