Tagi
niedziela, 26 kwietnia 2009
28.04.2009: Z Peckinpahem i dr. Piotrem Sitarskim nudzimy się "po amerykańsku"

 

Europejskie wcielenie nudy mamy już za sobą. Jednak nie tylko twórcy z "kontynentu" mają monopol na "rzeźbienie w czasie". Kiedy dynamikę obrazów i akcję w amerykańskich filmach zastępuje materializujący się na ekranie czas spoglądamy nerwowo na zegarek... czy na pewno? Mechanizmy nudy w kinie amerykańskim odkryje przed nami dr Piotr Sitarski.

*Zapraszamy w najbliższy wtorek - 28. IV o 19:30 (sala nr 7).

13:21, filmoznawczo , nudne wtorki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 19 kwietnia 2009
24.04.2009: Hos Galdeniz! Zapraszam na spotkanie poświęcone współczesnemu kinu tureckiemu

Chciałbym przedstawić, jak wygląda kinematografia Republiki Tureckiej, opowiedzieć, na co ludzie chodzą do kina, co mogą zobaczyć.

Chciałbym przedstawić obraz kinematografii tureckiej, tworzonej przez inne postaci niż Fatih Akin czy Nuri Bilge Ceylan. O kinie, które oglądają mieszkańcy Stambulu i Ankary, a nie publiczność europejskich festiwali.

Zapraszam do rozmowy o wielkim kinie wielkiego kraju.
W czasie spotkania będzie można zobaczyć niepokazywane dotąd w Polsce tureckie filmy.

Dla wszystkich, dla których Cunet Arkin i Fatih Akin to dopiero początek drogi....

Poruszę zagadnienia takie jak:
- Historia kinematografii tureckiej.
- Wielkie postaci tureckiego kina.
- Kino gatunków w Turcji.
- Rynek filmowy w Turcji.
- Taksim, czyli osmańskie Hollywood.
- Kino POP.

Prowadzący spotkanie: Filip Jacobson, absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego, który spędził pół roku w Turcji oglądając tamtejsze filmy.

Guzel sinemasi var!

piątek, 17 kwietnia 2009
21.04.2009 Nudne kino made in USA - Pat Garrett & Billy the Kid

 

Nuda nie jedno ma imię, o czym mieliśmy się już okazję przekonać podczas dotychczasowych spotkań KNF poświęconych temu zjawisku. W naszych ankietach nie królował wcale Antonioni i kontrowersyjne dzieło Alaina Resnais, choć i oni uplasowali się wysoko w rankingu na największy usypiacz kina. Podczas najbliższego spotkania KNF, we wtorek 21 IV, zobaczymy, jak nudzą się (nas?) Amerykanie. Czy western może być nudny, i to western w reżyserii Sama Peckinpaha? Przekonamy się. Projekcja jest wstępem do dyskusji, którą niebawem - 28. kwietnia - poprowadzi dr Piotr Sitarski. Zapraszamy.

*spotykamy się, jak zwykle, w sali nr 7

16:05, filmoznawczo , nudne wtorki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 05 kwietnia 2009
7.04.2009: Powtórzenie i nuda

O ile trudno powiedzieć, czym jest nuda, o tyle panuje względna zgoda co do poglądu, że nuda jest przede wszystkim efektem powtórzeń i dopada nas wtedy, gdy naszym udziałem staje się wciąż to samo. O ile różnica potocznie kojarzy się z pobudzeniem i zaciekawieniem, niejako drażni ludzkie zmysły, to powtórzenie w zdroworozsądkowym myśleniu łączymy ze stagnacją i nudą właśnie.

P o w t ó r z e n i e  i  f i l o z o f i a

Konstatacje wywiedzione z filozoficznych diagnoz Deleuze’a, ale również Foucaulta i Derridy, dobitnie wskazują, że zachodnia metafizyka to system, który od chwili przyjęcia myśli Platona funkcjonuje jako zatarcie różnicy. Jest to system filozoficzny oparty na podobieństwie i tożsamości, szukający wciąż z uporem Tego samego. Jeśli zgodzimy się z argumentami Deleuze’a, iż zachodnia filozofia, w swym myśleniu, u samych jego podstaw, pragnie TEGO SAMEGO, to u swych źródeł występuje przeciw pobudzeniu i ciekawości – jest nudna!!! Może filozofia różnicy to nie tylko wystąpienie przeciw platonizmowi, ale przede wszystkim bunt wobec nudy powtórzeń TEGO SAMEGO?

R ó żn i c a  i  p o w t ó r z e n i e

A co jeśli przyjmiemy, że powraca tylko różnica?
Resnais w filmie Zeszłego roku w Marienbadzie proponuje spojrzenie bliskie koncepcji Deleuze’a i pokazuje, że powtórzenie to okno na czas.

N U D A  P O W T Ó R Z E Ń?
czyli kilka uwag na marginesie
Zeszłego roku w Marienbadzie.

Na wykład DR MAŁGORZATY JAKUBOWSKIEJ
zaprasza Koło Naukowe Filmoznawców we wtorek, 7 kwietnia 2009, 19.30, sala 7.

02:49, filmoznawczo , nudne wtorki
Link Dodaj komentarz »
środa, 01 kwietnia 2009
1.04.2009: Lemonight środkowoeuropejski

Kwiecień się zaczyna, wiosna, jak za oknami widać, rozszalała się na dobre. W tych okolicznościach przyrody wracają Nocne Spotkania Filmowe Lemonight. Dziś proponujemy spotkanie z dwoma stosunkowo nowymi filmami wywodzącymi się ze środkowoeuropejskich kinematografii.

Na początek proponujemy węgierską Deltę w reżyserii Kornela Mundruczo, nagrodzony w zeszłym roku w Cannes nagrodą FIPRESCI.

Po tym obejrzymy film dobrze już znanego reżysera, czyli głośny i u nas obraz Bracia Karamazow Petra Zelenki.

Bilety wyjątkowo tym razem kosztują 15 złotych. Początek o 20.

Zapraszamy!

16:23, filmoznawczo , lemonight
Link Dodaj komentarz »