Tagi
poniedziałek, 19 października 2009
Historia pewnej przemocy - odsłona I

Najbliższe spotkania Koła Naukowego Filmoznawców poświęcimy sylwetce jednego z najciekawszych, współczesnych autorów kina europejskiego - Michaelowi Haneke. Przyjrzymy się bliżej jego pierwszym trzem filmom kinowym, współtworzącym tzw. trylogię alienacji i zlodowacenia (1989-1994), która wciąż pozostaje polskiej publiczności nieznana. Zastanowimy się wspólnie, co stoi u podstaw wyjątkowego stylu i co determinuje wizję i przesłanie reżysera nagrodzonego Złotą Palmą na ostatnim festiwalu w Cannes. Na pierwsze spotkanie z cyklu Historie pewnej przemocy i projekcję debiutu Haneke Siódmy kontynent (Der 7. Kontinent, 1989) zapraszamy w środę, 28 października 2009 o 19.00 w sali nr 7. Całość poprowadzi Diana Dąbrowska.

haneke I


O swoim debiutanckim filmie sam reżyser mówił: „Nie umiemy wyrwać się z izolacji, tej, którą narzuciliśmy sobie sami, i tej narzuconej nam przez czasy, w jakich żyjemy. (...) W końcu takie są realia. Najważniejszych słów tak naprawdę nigdy nie wypowiadamy”.

propaganda IMichael Haneke, ur. 23.03.1942 w Monachium. Studiował filozofię i psychologię w Wiedniu, zajmował się krytyką filmową i reżyserią teatralną, od początku lat siedemdziesiątych pracował dla telewizji, specjalizując sie w adaptacjach literatury. Debiutancki Siódmy kontynent przyniósł niepokojące sceny gwałtu, które w następnych latach stały się specjalnością artysty, i wraz z kolejnymi dwoma filmami stworzył trylogię o rozpadzie rodziny i alienacji współczesnego człowieka. Sławę przyniosły mu Funny Games (1997), nazwane najokrutniejszym filmem dekady. Otworzyło mu to drzwi do kariery międzynarodowej - od tego czasu kręci filmy we Francji z takimi gwiazdami jak Juliette Binoche, Isabelle Huppert, Daniel Auteuil czy w USA z Naomi Watts i Timem Rothem. Został nagrodzony prestiżową Złotą Palmą za swój ostatni film - Biała wstążka.

 haneke