Tagi
piątek, 31 października 2014
Pokazy specjalne, czyli czego nie można przegapić w programie Cinergii
Już 7 listopada podczas Gali Otwarcia w kinie Bałtyk odbędzie się pokaz premierowy „Obywatela” (reż. Jerzy Stuhr) z udziałem twórców filmu. Reżyser mówi o swoim najnowszym filmie, że jest inspirowany obywatelem Piszczykiem i Forrestem Gumpem. Podczas ceremonii otwarcia festiwalu Jerzy Stuhr odbierze Nagrodę Złotego Glana. Te statuetkę otrzymają także Peter Greenaway, Andrzej Seweryn, Ferzan Ozpetek, Kasia Smutniak. Przyznane zostaną równie statuetki Ambasadora Lodzi Filmowej. Otrzymają je Roman Gutek i Jacek Szumlas.
środa, 29 października 2014
Peter Greenaway: Eisenstein jest moim idolem!
Program filmowy Petera Greenawaya związany z wizytą reżysera w Łodzi: 6.11 godz. 18.00 Kino Charlie „Goltzius”, 7.11 godz. 17.00 Aula A1 Uniwersytet Łódzki (ul. Pomorska 171/173) spotkanie z Peterem Greenawayem, 8.11 Kino Szkole (Szkoła Filmowa w Łodzi)godz. 16.00 Kontrakt rysownika, godz. 18.00 Księgi Prospera, godz. 20.20 Pillow Book, 9.11 Kino Szkolne (Szkoła Filmowa w Łodzi)godz. 16.00 Straż nocna. Zapraszamy również do lektury wywiadu przeprowadzonego przez Mariolę Wiktor z brytyjskim filmowcem:
czwartek, 23 października 2014
5. Festiwal "Kamera Akcja": Projekcja filmu "Medium" i spotkanie z Jackiem Koprowiczem
Podczas trzeciego dnia Festiwalu Kamera Akcja o godzinie 13:30 miałem okazję uczestniczyć w projekcji filmu Medium w reżyserii Jacka Koprowicza. Medium, jak można było przeczytać w festiwalowych materiałach promocyjno-informacyjnych, to pierwszy polski film o tematyce okultystycznej, będący oryginalnym kolażem horroru, thrillera i filmu sensacyjnego, który w roku premiery zgromadził w salach kinowych całej Polski niebagatelne pół miliona widzów. Należy pamiętać o tym, że film swoją premierę miał przecież w 1985 roku. Z racji tego, że jestem fanem horrorów, a ilość tego typu produkcji w Polsce można niemalże policzyć na palcach dłoni, moje nadzieje związane z filmem były duże, zwłaszcza, że to dzieło prekursorskie. Ponadto w filmie zagrali aktorzy zaliczający się do plejady polskich gwiazd filmu, m.in.: Władysław Kowalski, Michał Bajor, Grażyna Szapołowska, Jerzy Stuhr, Jerzy Zelnik, Ewa Dałkowska czy Jerzy Nowak.
poniedziałek, 20 października 2014
5. Festiwal "Kamera Akcja": Krytyk wyrzucony z marketu - Relacja z panelu dyskusyjnego
Celem tego panelu było zdiagnozowanie, jakie jest miejsce filmowego krytyka w festiwalowym markecie, gdzie odbywają się handlowe negocjacje pomiędzy agentami sprzedaży, reprezentującymi producentów, a dystrybutorami lub ich przedstawicielami, chcącymi pozyskać najbardziej gorące tytuły i wynegocjować jak najlepsze warunki zakupu. W dyskusji udział wzięli zarówno krytycy filmowi: Anna Bielak i Kuba Armata, bywalcy międzynarodowych festiwali oraz specjalistki od „filmowych zakupów”: Joanna Łapińska, dyrektor programowa T-Mobile MFF Nowe Horyzonty i Joanna Tereszczuk z firmy dystrybucyjnej Spectator. Pierwsza konkluzja mogła wydać się rozczarowująca – krytyk nie ma w ogóle wstępu do festiwalowego marketu, ale czy oznacza to automatycznie, że jest on pozbawiony prawa głosu?
5. Festiwal "Kamera Akcja": Kultowy VHS - Relacja z pokazu filmu Deadly Prey

VHS Hell, stosunkowo młoda, rodzima inicjatywa stawiająca sobie za cel kultywację mniej reprezentatywnego oblicza analogowego dziedzictwa przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, zawitała w końcu do Łodzi. Objazdowy cykl, powołany do życia kilka lat temu na terenie Trójmiasta przez pasjonatów kina klasy B, przystanął 10 października przy ulicy Łąkowej, na terenie byłej Wytwórni Filmów Fabularnych, aby w ramach rówieśniczego festiwalu Kamera Akcja zaprezentować film Deadly Prey (1987).

Obraz wyreżyserowany przez Davida A. Priora jest jednym z wielu,  które w tamtym okresie inspirowały się, a wręcz kopiowały rozwiązania od kasowego Rambo: Pierwsza krew (1982). Kilka lat po wykreowaniu przez Sylvestra Stallone’a wizerunku muskularnego herosa rozprawiającego się w pojedynkę z całą hordą uzbrojonych przeciwników, na amerykańskim podwórku zaczęły pojawiać się realizacje ewidentnie nawiązujące do dzieła Teda Kotcheffa: od blockbusterowego Komando (1985) z Arnoldem Schwarzeneggerem, po niskobudżetowe Oko tygrysa (1986). Wariacje na ten temat zaproponowało również kino włoskie [Thunder (1983), Double Target (1987), Strike Commando (1987)] i tureckie [Rampage (1986)].

Deadly Prey oferuje należycie kuriozalną anegdotę. Niedaleko Los Angeles obozuje grupa silnie zmilitaryzowanych najemników dowodzona przez zwyrodniałego pułkownika Hogana. Ulubioną praktyką tej pokątnej armii są ćwiczenia na tzw. „żywych celach”, za które służą uprowadzeni wcześniej przypadkowi mężczyźni. Kierowani przez Hogana żołnierze nie wiedzą, że ich ostatnią zdobyczą jest nieposkromiony Mike Danton, maszyna do zabijania wyszkolona niegdyś przez ich własnego dowódcę.

Pokaz rozpoczął się po północy, a więc tak, jak przykazałby Ben Barenholtz, właściciel nieistniejącego już, nowojorskiego kina Elgin, będącego niegdyś mekką słynnych Midnight Movies. To właśnie tam zombie George’a A. Romero spotykały się z najobrzydliwszymi ludźmi świata Johna Watersa. Naciśnięcie przycisku play na panelu magnetowidu poprzedziło krótkie wprowadzenie Krystiana Kujdy, jednego z założycieli VHS Hell, w którym zachęcał widzów do spontanicznych, żywiołowych reakcji podczas seansu oraz śmiałego komentowania filmu, czyli do odbioru kultowego. Namowy te były prawdopodobnie zupełnie zbędne, jako że niczym nieskrępowane salwy śmiechu skutecznie prowokował paradujący po leśnej głuszy w przykrótkich spodenkach protagonista o bujnej blond czuprynie, niezamierzenie wprowadzane homoerotyczne podteksty, nieudolne punchline’y czy ekspozycje bohaterów konstruowane wokół kwestii pokroju: „Ostatni raz widziałem cię, gdy ratowałeś mi życie i sam zostałeś trafiony”. Dopisała frekwencja, dopisały dobre nastroje. Wśród widowni zabrakło jedynie kostiumów komandosa, gumowych granatów i symultanicznego odtwarzania marnych dialogów.

 

[Adam Cybulski]piątek, 10 października 2014
Reżyser Ferzan Özpetek gościem Cinergii!
środa, 08 października 2014
Rusza 5. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej "Kamera Akcja" (9-12 października, Łódź)

Niepowtarzalny charakter imprezy tworzą m.in. spotkania z licznymi gośćmi i ciekawe panele dyskusyjne z udziałem filmoznawców, teoretyków oraz praktyków sztuki filmowej. Relacje z tych wydarzeń już wkrótce będziecie mogli przeczytać na naszym blogu. Zapraszamy do zapoznania się z programem - http://kameraakcja.com.pl/ - do uczestnictwa w festiwalu i późniejszej lektury!


czwartek, 02 października 2014
Inauguracyjne spotkanie KNF w nowym semestrze!

21:15, filmoznawczo , KNF
Link Dodaj komentarz »