Tagi
poniedziałek, 20 października 2014
5. Festiwal "Kamera Akcja": Kultowy VHS - Relacja z pokazu filmu Deadly Prey

VHS Hell, stosunkowo młoda, rodzima inicjatywa stawiająca sobie za cel kultywację mniej reprezentatywnego oblicza analogowego dziedzictwa przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, zawitała w końcu do Łodzi. Objazdowy cykl, powołany do życia kilka lat temu na terenie Trójmiasta przez pasjonatów kina klasy B, przystanął 10 października przy ulicy Łąkowej, na terenie byłej Wytwórni Filmów Fabularnych, aby w ramach rówieśniczego festiwalu Kamera Akcja zaprezentować film Deadly Prey (1987).

Obraz wyreżyserowany przez Davida A. Priora jest jednym z wielu,  które w tamtym okresie inspirowały się, a wręcz kopiowały rozwiązania od kasowego Rambo: Pierwsza krew (1982). Kilka lat po wykreowaniu przez Sylvestra Stallone’a wizerunku muskularnego herosa rozprawiającego się w pojedynkę z całą hordą uzbrojonych przeciwników, na amerykańskim podwórku zaczęły pojawiać się realizacje ewidentnie nawiązujące do dzieła Teda Kotcheffa: od blockbusterowego Komando (1985) z Arnoldem Schwarzeneggerem, po niskobudżetowe Oko tygrysa (1986). Wariacje na ten temat zaproponowało również kino włoskie [Thunder (1983), Double Target (1987), Strike Commando (1987)] i tureckie [Rampage (1986)].

Deadly Prey oferuje należycie kuriozalną anegdotę. Niedaleko Los Angeles obozuje grupa silnie zmilitaryzowanych najemników dowodzona przez zwyrodniałego pułkownika Hogana. Ulubioną praktyką tej pokątnej armii są ćwiczenia na tzw. „żywych celach”, za które służą uprowadzeni wcześniej przypadkowi mężczyźni. Kierowani przez Hogana żołnierze nie wiedzą, że ich ostatnią zdobyczą jest nieposkromiony Mike Danton, maszyna do zabijania wyszkolona niegdyś przez ich własnego dowódcę.

Pokaz rozpoczął się po północy, a więc tak, jak przykazałby Ben Barenholtz, właściciel nieistniejącego już, nowojorskiego kina Elgin, będącego niegdyś mekką słynnych Midnight Movies. To właśnie tam zombie George’a A. Romero spotykały się z najobrzydliwszymi ludźmi świata Johna Watersa. Naciśnięcie przycisku play na panelu magnetowidu poprzedziło krótkie wprowadzenie Krystiana Kujdy, jednego z założycieli VHS Hell, w którym zachęcał widzów do spontanicznych, żywiołowych reakcji podczas seansu oraz śmiałego komentowania filmu, czyli do odbioru kultowego. Namowy te były prawdopodobnie zupełnie zbędne, jako że niczym nieskrępowane salwy śmiechu skutecznie prowokował paradujący po leśnej głuszy w przykrótkich spodenkach protagonista o bujnej blond czuprynie, niezamierzenie wprowadzane homoerotyczne podteksty, nieudolne punchline’y czy ekspozycje bohaterów konstruowane wokół kwestii pokroju: „Ostatni raz widziałem cię, gdy ratowałeś mi życie i sam zostałeś trafiony”. Dopisała frekwencja, dopisały dobre nastroje. Wśród widowni zabrakło jedynie kostiumów komandosa, gumowych granatów i symultanicznego odtwarzania marnych dialogów.

 

[Adam Cybulski]piątek, 10 października 2014
Reżyser Ferzan Özpetek gościem Cinergii!
środa, 08 października 2014
Rusza 5. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej "Kamera Akcja" (9-12 października, Łódź)

Niepowtarzalny charakter imprezy tworzą m.in. spotkania z licznymi gośćmi i ciekawe panele dyskusyjne z udziałem filmoznawców, teoretyków oraz praktyków sztuki filmowej. Relacje z tych wydarzeń już wkrótce będziecie mogli przeczytać na naszym blogu. Zapraszamy do zapoznania się z programem - http://kameraakcja.com.pl/ - do uczestnictwa w festiwalu i późniejszej lektury!


czwartek, 02 października 2014
Inauguracyjne spotkanie KNF w nowym semestrze!

21:15, filmoznawczo , KNF
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 czerwca 2014
Ostatnie przed wakacjami spotkanie KNF w Kinie Wytwórnia!

Serdecznie zapraszamy wszystkich, nie tylko członków Koła Naukowego Filmoznawców, na projekcję oscarowego filmu "O krok od sławy" (2013) Morgana Neville'a, która odbędzie się 27 czerwca o godz. 20.30 w Kinie 3D Wytwórnia (ul. Łąkowa 29). Bilety w promocyjnej cenie 5zł.Pokaz dokumentu "O krok od sławy" będzie zwieńczeniem naszego cyklu spotkań "W kręgu turystyki filmowej", który realizowaliśmy wraz z Kołem Etnologów "ETNO" oraz Kołem Krytyków Filmowych działającym przy Katedrze Dziennikarstwa UŁ.
Po projekcji przewidziana jest część mniej oficjalna.

Do zobaczenia w kinie!

czwartek, 29 maja 2014
niedziela, 04 maja 2014
Wyjazd naukowy na Ińskie Lato Filmowe

Jak co roku poszukujemy chętnych do redagowania gazetki festiwalowej w trakcie jednej z najstarszych filmowych imprez w Polsce - Ińskiego Lata Filmowego.

Spotkanie informacyjne odbędzie się 15 maja o godzinie 16.oo w Pałacu Biedermanna, sala nr 7. O szczegółach opowie opiekunka wyjazdu dr Dagmara Rode.

41. Ińskie Lato Filmowe odbędzie się w dniach 8-17 sierpnia 2014, więcej informacji o festiwalu na: www.ilf.org.pl/41/.  To znakomita okazja nie tylko na ciekawe spędzenie wakacji, ale również zdobycie cennego doświadczenia oraz sprawdzenie się w roli dziennikarza filmowego i recenzenta.

W trakcie festiwalu członkowie KNF będą m.in. pisać recenzje, przeprowadzać wywiady, poszukujemy również osoby odpowiedzialnej za skład gazetki. Uwaga! Organizatorzy zapewniają karnety oraz noclegi.

Pytania w sprawie wyjazdu należy kierować na adres: dagmara.rode@gmail.comwtorek, 22 kwietnia 2014
Koło Naukowe Filmoznawców zaprasza na:

16:19, filmoznawczo
Link Dodaj komentarz »
Poznaj swojego filmoznawcę - majowe spotkanie

środa, 16 kwietnia 2014
Zapowiedź majowego spotkania KNF
Na kolejnym spotkaniu w cyklu "W kręgu filmowej turystyki" na pytanie "Czego Pasolini nie znalazł w Izraelu?" spróbuje odpowiedzieć Karol Jóźwiak.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16