Tagi
poniedziałek, 22 lutego 2016
Odwiedź nasz profil na Facebooku!

 

Blog Koła Naukowego Filmoznawców nie jest już aktualizowany. Nie planujemy dodawać tu kolejnych wpisów, natomiast serdecznie zachęcamy do regularnego odwiedzenia naszego profilu w portalu Facebook - zamieszczane są tam aktualne informacje o działalności koła, wykaz organizowanych przez nas wydarzeń, a także treści autorskie, przygotowywane przez członków koła.

Zapraszamy: https://www.facebook.com/filmoznawczo

Zdjęcie profilowe

20:39, filmoznawczo
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 lutego 2015
środa, 03 grudnia 2014
Poznaj swojego filmoznawcę: Maciej Robert

środa, 19 listopada 2014
Kino wciąż potrafi zaskakiwać – relacja z 19. Forum Kina Europejskiego Cinergia
Podczas odbywającego się w Łodzi w dniach 7-14 listopada festiwalu każdy mógł wyrobić sobie własną opinię na temat kondycji współczesnego europejskiego kina, tym bardziej, że filmy debiutantów – walczące w konkursie głównym – oraz tytuły z sekcji „Filmowe odkrycia Europy”, sąsiadowały w programie z retrospektywami wielkich mistrzów: Carlosa Saury i Petera Greenawaya. Tego pierwszego reprezentował w Łodzi syn Antonio, także filmowiec oraz producent, drugi z twórców pojawił się na festiwalu osobiście, dając pasjonujący wykład, w czasie którego starał się wyłożyć swoją kontrowersyjną tezę o wyczerpaniu formuły klasycznego kina – „Cinema is dead!”. I choć brytyjski reżyser przytoczył argumenty, które wielokrotnie już powtarzał w wywiadach, warto było osobiście posłuchać prowadzonego z niezwykłą erudycją wywodu oraz konfrontacji z licznymi sceptycznymi słuchaczami, gdy Greenaway znów prowokował dyskutantów: „Może zadacie wreszcie jedno dobre pytanie?”.
piątek, 14 listopada 2014
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z niemieckim kinem, przewodnikiem będzie Fritz Lang, a naszym gościem - prof. UŁ Tomasz Kłys

niedziela, 09 listopada 2014
5. Festiwal "Kamera Akcja": Kinomani to kupią. O strategiach marketingowych filmów
Organizatorzy Kamery Akcji zdecydowali się po raz kolejny na pewną inauguracyjną przewrotność. Otóż jeszcze przed galą otwarcia i projekcją głośnego już filmu Mommy Xaviera Dolana, zaproponowano uczestnikom dość ryzykowny prolog w postaci panelu dyskusyjnego „Kinomani to kupią. O strategiach marketingowych filmów”. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, iż było to działanie właśnie o charakterze marketingowym, mające na celu podkreślenie dialogicznego charakteru wydarzenia. Jak sama nazwa wskazuje, ideą Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej jest nie tylko prezentacja filmów, ale przede wszystkim możliwość rozmawiania o nich. Na Kamerze Akcji można wziąć udział m. in.: w konkursie na najlepszy tekst krytyczny, a także w licznych warsztatach filmoznawczych czy spotkaniach ze specjalistami z najróżniejszych obszarów przemysłu filmowego. W związku z tym rozpoczęcie festiwalu od dyskusji było niezwykle trafne, co potwierdziła wysoka frekwencja w sali Kina 3D Wytwórnia.
piątek, 31 października 2014
Pokazy specjalne, czyli czego nie można przegapić w programie Cinergii
Już 7 listopada podczas Gali Otwarcia w kinie Bałtyk odbędzie się pokaz premierowy „Obywatela” (reż. Jerzy Stuhr) z udziałem twórców filmu. Reżyser mówi o swoim najnowszym filmie, że jest inspirowany obywatelem Piszczykiem i Forrestem Gumpem. Podczas ceremonii otwarcia festiwalu Jerzy Stuhr odbierze Nagrodę Złotego Glana. Te statuetkę otrzymają także Peter Greenaway, Andrzej Seweryn, Ferzan Ozpetek, Kasia Smutniak. Przyznane zostaną równie statuetki Ambasadora Lodzi Filmowej. Otrzymają je Roman Gutek i Jacek Szumlas.
środa, 29 października 2014
Peter Greenaway: Eisenstein jest moim idolem!
Program filmowy Petera Greenawaya związany z wizytą reżysera w Łodzi: 6.11 godz. 18.00 Kino Charlie „Goltzius”, 7.11 godz. 17.00 Aula A1 Uniwersytet Łódzki (ul. Pomorska 171/173) spotkanie z Peterem Greenawayem, 8.11 Kino Szkole (Szkoła Filmowa w Łodzi)godz. 16.00 Kontrakt rysownika, godz. 18.00 Księgi Prospera, godz. 20.20 Pillow Book, 9.11 Kino Szkolne (Szkoła Filmowa w Łodzi)godz. 16.00 Straż nocna. Zapraszamy również do lektury wywiadu przeprowadzonego przez Mariolę Wiktor z brytyjskim filmowcem:
czwartek, 23 października 2014
5. Festiwal "Kamera Akcja": Projekcja filmu "Medium" i spotkanie z Jackiem Koprowiczem
Podczas trzeciego dnia Festiwalu Kamera Akcja o godzinie 13:30 miałem okazję uczestniczyć w projekcji filmu Medium w reżyserii Jacka Koprowicza. Medium, jak można było przeczytać w festiwalowych materiałach promocyjno-informacyjnych, to pierwszy polski film o tematyce okultystycznej, będący oryginalnym kolażem horroru, thrillera i filmu sensacyjnego, który w roku premiery zgromadził w salach kinowych całej Polski niebagatelne pół miliona widzów. Należy pamiętać o tym, że film swoją premierę miał przecież w 1985 roku. Z racji tego, że jestem fanem horrorów, a ilość tego typu produkcji w Polsce można niemalże policzyć na palcach dłoni, moje nadzieje związane z filmem były duże, zwłaszcza, że to dzieło prekursorskie. Ponadto w filmie zagrali aktorzy zaliczający się do plejady polskich gwiazd filmu, m.in.: Władysław Kowalski, Michał Bajor, Grażyna Szapołowska, Jerzy Stuhr, Jerzy Zelnik, Ewa Dałkowska czy Jerzy Nowak.
poniedziałek, 20 października 2014
5. Festiwal "Kamera Akcja": Krytyk wyrzucony z marketu - Relacja z panelu dyskusyjnego
Celem tego panelu było zdiagnozowanie, jakie jest miejsce filmowego krytyka w festiwalowym markecie, gdzie odbywają się handlowe negocjacje pomiędzy agentami sprzedaży, reprezentującymi producentów, a dystrybutorami lub ich przedstawicielami, chcącymi pozyskać najbardziej gorące tytuły i wynegocjować jak najlepsze warunki zakupu. W dyskusji udział wzięli zarówno krytycy filmowi: Anna Bielak i Kuba Armata, bywalcy międzynarodowych festiwali oraz specjalistki od „filmowych zakupów”: Joanna Łapińska, dyrektor programowa T-Mobile MFF Nowe Horyzonty i Joanna Tereszczuk z firmy dystrybucyjnej Spectator. Pierwsza konkluzja mogła wydać się rozczarowująca – krytyk nie ma w ogóle wstępu do festiwalowego marketu, ale czy oznacza to automatycznie, że jest on pozbawiony prawa głosu?
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16