Tagi
piątek, 28 marca 2014
Kwietniowe spotkanie w cyklu KNF:


wtorek, 25 marca 2014
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Zlatý Voči
CALL FOR SUBMISSIONS
poniedziałek, 24 marca 2014
Zachęcamy do odwiedzenia profilu KNF na Facebooku

KNF działa na Facebooku, teraz pod nowym adresem:
www.facebook.com/filmoznawczo

Nazwa profilu: Koło Krytyków Filmowych UŁ

14:23, filmoznawczo
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 23 marca 2014
Co nas czeka w kwietniu?

Zbliżają się kolejne spotkania KNF...

Spotkanie w cyklu "W kręgu turystyki filmowej"

We wtorek 1 kwietnia o godzinie 18.00 warto odwiedzić Katedrę Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UŁ (ul. Gdańska 107). Kamila Zygmunt opowie o miastach w filmach Krzysztofa Kieślowskiego.
Bardzo serdecznie zapraszamy!

"Zawsze jak jestem w Nowym Jorku, mam wrażenie, że się zawali. Kombinuję, że wolałbym nie być tam w tym czasie. W Kalifornii z kolei nie ma takiej masy ludzi i huku na ulicach jak w Nowym Jorku, ale bez przerwy tam i z powrotem jeżdżą gigantyczne ilości samochodów i zawsze mam poważną wątpliwość, czy Amerykanie tam są w nich w środku."
(fragment "Autobiografii" K. Kieślowskiego)

 

Cykl "W kręgu turystyki filmowej" realizowany jest we współpracy z Kołem Krytyków Filmowych UŁ oraz ETNO Kołem Naukowym Etnologów.

środa, 19 marca 2014
JUŻ DZIŚ! W kręgu filmowej turystyki: Paryż

Oblicza filmowej turystyki - odsłona IV

Data:     19 marca 2013

Godzina: 18.00

Miejsce:  Pałac Biedermanna, ul. Franciszkańska 1/5
              Instytut Kultury Współczesnej UŁ

Tym razem spotkanie poprowadzi Sara Płocka, która swoją pracę magisterską poświęciła filmowym wizerunkom Paryża. Serdecznie zapraszamy!

Cykl spotkań pt. W kręgu filmowej turystyki, poświęcony związkom filmu, podróży i turystyki, jest wspólnym przedsięwzięciem Koła Naukowego Filmoznawców UŁ, Koła Krytyków Filmowych UŁ oraz Studenckiego Koła Naukowego Etnologów. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

Poznaj swojego filmoznawcę: Michał Dondzik
12 marca 2013 odbyło się spotkanie z mgr Michałem Dondzikiem, autorem książki Leszek Wronko. Dźwięk filmu polskiego. To niezwykła publikacja, której bohaterem nie jest twórca “above the line” – reżyser, czy scenarzysta ale pracownik “below the line”, czyli działu technicznego. Historia polskiej kinematografii z perspektywy dźwiękowca jest doprawdy fascynująca. Kolejne spotkania z cyklu Poznaj swojego filmoznawcę już wkrótce.

                      
Spotkanie z łódzkim filmoznawcą miało miejsce w Księgarni-Antykwariacie “Cetus”, ul. Piotrkowska 82.

poniedziałek, 24 lutego 2014
NAJNOWSZE SPOTKANIE!
Środa, 26.02.2014, godzina 18:00. 

Spotkanie poprowadzą: członkowie Koła Krytyków Filmowych UŁ

Adres: Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UŁ, ul. Gdańska 107, s.12

Na najbliższym spotkaniu zajmiemy się filmowymi reprezentacjami miast takich jak: Praga, Wiedeń, Nowy Jork czy Paryż. Zastanowimy się wspólnie, dlaczego są one tak częstym tematem podejmowanym przez twórców (m. in. W. Allen, K. Kieślowski), czy jest to bezpośrednio związane z konkretnymi strategiami promocyjnym, a może jedynie czysto emocjonalnym lub estetycznym wyborem reżysera?

Spotkanie jest wspólnym przedsięwzięciem Koła Krytyków Filmowych UŁ, Koła Naukowego Filmoznawców UŁ i Studenckiego Koła Naukowego Etnologów.

Serdecznie zapraszamy!
14:59, filmoznawczo
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 14 stycznia 2014
Najbliższe spotkanie, jeszcze przed sesją!
Drodzy/Drogie,

OBLICZA FILMOWEJ TURYSTYKI

Spotkanie 2
Przestrzeń: miejsca, nie-miejsca, heterotopie

Środa, 15.12.2013, godzina 18:15.
Spotkanie poprowadzi dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz

Adres: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ, ul.Pomorska 149/153, sala 233

Wracamy po świątecznej przerwie, aby w nowym roku dalej tropić, śledzić i analizować powiązania pomiędzy turystyką a kinem oraz przestrzenią i wizerunkiem miast w filmie.

Turystyka to sposób na poznawanie nowych miejsc. Co jednak możemy nazwać miejscem, a co nim już nie jest? Co je ustanawia, konstytuuje, wyznacza jego granice? Co sprawia, że pewne miejsca wydają się nam bardziej atrakcyjne od innych?
Na najbliższym spotkaniu, za pośrednictwem teorii związanej z postrzeganiem, wartościowaniem i kreowaniem otaczającej nas przestrzeni, postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Spotkanie jest wspólnym przedsięwzięciem Koła Naukowego Etnologów, Koła Krytyków Filmowych UŁ oraz Koła Naukowego Filmoznawców UŁ.
Serdecznie zapraszamy!

12:09, filmoznawczo
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 grudnia 2013
Najbliższe spotkania !

Członkowie Koła Naukowego Filmoznawców mają zaszczyt zaprosić na pierwsze spotkanie z cyklu POZNAJ SWOJEGO FILMOZNAWCĘ w najbliższą środę (18.12.2013), o godz. 18:00. Prosimy zainteresowanych o obejrzenie filmu "Generał. Zamach na Gibraltarze" Anny Jadowskiej.


Miejsce spotkania: Franciszkańska 1/5, I piętro, sala 7 (Instytut Kultury Współczesnej/Pałac Biedermanna)


Przypomnijmy, że cykl ma na celu przybliżenie, studentom i zainteresowanym, idei badań naukowych prowadzonych przez filmoznawców z Instytutu Kultury Współczesnej UŁ. Zapraszamy na inaugurujące spotkanie z dr Nataszą Korczarowską-Różycką, autorytetem w dziedzinie historii polskiego kina, opiekunem naukowym łódzkiej edycji Akademii Polskiego Filmu (od 2010 roku), autorką Ojczyzn prywatnych, poświęconych twórczości Tadeusza Konwickiego, Jana Jakuba Kolskiego i Andrzeja Kodratiuka (Rabid 2007).
 
Pani Doktor przedstawi zebranym swoją najnowszą publikację – Inne spojrzenie wyobrażenia historii w filmach Wojciecha Jerzego Hasa, Jana Jakuba Kolskiego, Filipa Bajona i Anny Jadowskiej (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego 2013).


Dzień później zapraszamy na projekcję świąteczną w Centrum Języków Romańskich - "Świąteczne opowieści" A. Desplechina. Plejada francuskich gwiazd z C. Deneuve na czele. Czwartek, 19.12., godz. 20:00, ul. Kościuszki 39/2 (I piętro, sala projekcyjna Centrum)


19:20, filmoznawczo
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 09 grudnia 2013
NOWOŚCI I ZMIANY

Koło naukowe filmoznawców pragnie przekazać następujące informacje:

Od listopada 2013 roku, funkcję opiekunki KNF przejęła dr Ewa Ciszewska, członkini miejskich TOPOGRAFII, specjalistka od kinematografii czechosłowackiej, koprodukcji polsko-czeskich, współczesnej kinematografii czeskiej i słowackiej. Serdecznie gratulujemy, życząc inspirujących do działania i rozwoju koła spotkań!

Pragniemy poinformować zainteresowanych o możliwości dołączenia do KNF w każdej chwili. Prosimy o kontakt na adres: diana_d21@wp.pl .

Proponujemy również dwa nowe cykle spotkań, które konsekwentnie będziemy realizować w 2014 roku.

Ruszamy już w najbliższą środę!

 

1)    Cykl: OBLICZA FILMOWEJ TURYSTYKI

Spotkanie 1: Łódź w kadrze

Środa, 11.12.2013, godzina 18:15. Spotkanie poprowadzi dr Ewa Ciszewska

Adres: Instytut Kultury Współczesnej UŁ, ul. Franciszkańska 1/5, sala 7 

Polecamy jako lekturę tekst autorstwa Pani Doktor:

E. Ciszewska, Łódź filmowa, [w:] „Łódzkie Studia Etnograficzne. Antropolog w mieście i o mieście” red. G. E. Karpińska, vol. 51, Łódź-Wrocław 2012

Wersja elektroniczna: 

https://unilodz.academia.edu/EwaCiszewska/Papers

 

Tropienie powiązań pomiędzy turystyką a kinem, analiza wizerunków miast w filmie, terminologia antropologiczna i etnologiczna dotycząca miejsc i nie-miejsc, działalność filmowych komisji warunkujących rozwój infrastruktury filmowej na całym świecie… - oto przykłady zagadnień jakimi pragniemy Państwa zainteresować podczas najbliższych spotkań.

Cykl ten znamionuje współpracę KNF z innymi kołami naukowymi UŁ – z ETNO Kołem naukowym etnologów oraz Kołem naukowym krytyków filmowych (Dziennikarstwo UŁ).

 

2)    CYKL: POZNAJ SWOJEGO FILMOZNAWCĘ!

Środa, 18.12.2013, godzina 18:00. Spotkanie poprowadzi dr Natasza Korczarowska-Różycka Adres: Instytut Kultury Współczesnej UŁ, ul. Franciszkańska 1/5, sala 7 (I piętro)

Cykl ma na celu przybliżenie, studentom i zainteresowanym, idei badań naukowych prowadzonych przez filmoznawców z Instytutu Kultury Współczesnej UŁ. Zapraszamy na inaugurujące spotkanie z dr Nataszą Korczarowską-Różycką, autorytetem w dziedzinie historii polskiego kina, opiekunem naukowym łódzkiej edycji Akademii Polskiego Filmu (od 2010 roku), autorką Ojczyzn prywatnych, poświęconych twórczości Tadeusza Konwickiego, Jana Jakuba Kolskiego i Andrzeja Kodratiuka (Rabid 2007).

 

Pani Doktor przedstawi zebranym swoją najnowszą publikację – Inne spojrzenie - wyobrażenia historii w filmach Wojciecha Jerzego Hasa, Jana Jakuba Kolskiego, Filipa Bajona i Anny Jadowskiej (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego 2013).W Innym spojrzeniu Natasza Korczarowska-Różycka bierze pod uwagę filmy, w których przedstawianie historii nie przystaje do tradycyjnych wyobrażeń społeczeństwa na temat własnej przeszłości. Nie chodzi o demitologizowanie historii jako takiej, lecz jej wyobrażeń utrwalonych w pamięci społecznej. Twórcy czterech analizowanych filmów odwołują się do tych wyobrażeń, co nadaje ich dziełom charakter „wielośladowych intertekstów”. Autorka zdywersyfikuje owo „inne spojrzenie”, wyróżniając: spojrzenie Gombrowiczowskie (Szyfry i Pornografia), spojrzenie dziecka (Poznań 56), spojrzenie (post)historyka (Generał. Zamach na Gibraltarze). Każdy wątek zostaje udokumentowany i poświadczony szczegółowymi analizami wybranych scen.


11:33, filmoznawczo
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16