Tagi
czwartek, 22 listopada 2012
Pokaz filmu "Kości i rdza", 28.11., godz. 19:30

Serdecznie zapraszamy na projekcję „filmu-rewelacji” tegorocznej edycji festiwalu w Cannes:

Kości i rdza (De rouille et d'os, 2012), reż. Jacques Audiard

W rolach głównych nagrodzona Oscarem (za rolę Edith Piaf, 2007) francuska gwiazda Marion Cotillard i belgijski aktor Matthias Schoenaerts

http://filmoznawczo.blox.pl/resource/Derouilleetdos.jpg

Pokaz zostanie poprzedzony wstępem Diany Dąbrowskiej

Ul. Kościuszki 39 (I piętro);

Środa, 28.11.12 – godz. 19:30

Film zostanie pokazany w jakości blu ray z angielskimi napisami.

Kości i rdza

Tadeusz Sobolewski (Gazeta Wyborcza, maj 2012, relacja z premiery w Cannes):

 

„Przy dzisiejszej technice filmowej nie było to żadnym problemem. Ale De rouille et d'os nie są efekciarską bajką, tylko filmem o miłości, rehabilitującym pojęcie melodramatu. Audiard dokonuje cudu starego jak kino: po pierwszym momencie zmieszania każe widzowi w to wszystko uwierzyć. Pokazuje kikuty, pozwala sprawdzić z bliska, jak się nakłada protezy. Jesteśmy tego nieprzyzwoicie ciekawi, zupełnie jak dziecko z filmu, któremu Stephanie pozwala dotknąć swoich metalowych nóg.

Bardziej intryguje co innego. Film eksponuje na każdym kroku zwierzęcą siłę, cielesność, przemoc. Audiard wypełnia tę mroczną opowieść – luźną adaptację powieści Kanadyjczyka Craiga Davidsona – katalogiem problemów dzisiejszej Francji i w ogóle całej cywilizacji pogrążonej w kryzysie, z
bezrobociem, inwigilacją ludzi, wykluczeniem, rasizmem, społeczną nienawiścią i przemocą. Rzeczywistość jest brzydka, naznaczona brudem, balansuje na krawędzi nieznanej katastrofy. Sam reżyser przypisał swój film do gatunku, który nazwał: melo-trash. Ale dokonuje paradoksalnej wolty. Naturalistycznie opowiedzianą historię wpisuje w stary mit, starszy od kina – o spotkaniu siły i słabości. O sile dwuznacznej, na przemian niszczącej i ratującej”.

http://filmoznawczo.blox.pl/resource/RustandBoneMarionContillardandMatthiasSchoenaerts.jpg


środa, 21 listopada 2012
Zaproszenie na wykład, piątek 30 listopada

ZAPROSZENIE


30 listopada (piątek), w godzinach 8.45-10.00 w auli nr 9 przy ulicy Lipowej 81 odbędzie się wykład Anity Bielańskiej (italianistka i filmoznawczyni, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego)


reprezentacje ruchu oporu podczas II wojny światowej

w fabularnym kinie WŁOSKIM I POLSKIM


Serdecznie zapraszamy studentów italianistyki, romanistyki, filmoznawstwa oraz wszystkich miłośników kina.

12:27, filmoznawczo
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 listopada 2012
Zaproszenie na konferencję POLSKO-WŁOSKIE KONTAKTY FILMOWE – TOPIKA, KOPRODUKCJE, RECEPCJA, PRZEKŁAD
Zakład Italianistyki
oraz Zakład Historii i Teorii Filmu UŁ
serdecznie zapraszają na
konferencję naukową:
POLSKO-WŁOSKIE KONTAKTY FILMOWE
– TOPIKA, KOPRODUKCJE, RECEPCJA, PRZEKŁAD

Łódź, 8-10 kwietnia 2013

Fenomen włosko-polskich kontaktów filmowych nie doczekał się do tej pory należytej analizy – co jest niespodzianką zarówno ze względu na wspólnotę doświadczeń kulturowych, ale także z uwagi na mnogość imprez i festiwali filmowych w Polsce, na których prezentowana jest twórczość włoskich reżyserów.

Głównym celem konferencji jest namysł nad szeroko pojętymi polsko-włoskimi relacjami filmowymi (w tym: telewizyjnymi) – zarówno w aspekcie tekstualnym (zogniskowanym na konkretnych dziełach filmowych), jak i poprzez analizę parametrów instytucjonalnych (koprodukcje, dystrybucja i recepcja). Chcielibyśmy, aby analizie zostały poddane następujące (przykładowe) zagadnienia:

- polsko-włoskie koprodukcje oraz filmy zrealizowane we Włoszech przez twórców aktywnych zawodowo w Polsce (i vice versa);
- dystrybucja oraz recepcja polskich filmów we Włoszech i włoskich w Polsce;
- wpływy i przenikanie tendencji estetycznych;
- stereotypy narodowe; postać Włocha w filmie polskim i Polaka w filmie włoskim;
- tematy wspólnej historii (w tym: dzielone doświadczenia polityczne, filmowe biografie Jana Pawła II);
- podróż do Włoch jako motyw inspirujący w kinematografii polskiej; mit Wenecji w polskim kinie;
- niefikcjonalne formy artystyczne (dokumentalistyka) i użytkowe (np. promocja turystyczna) o tematyce wzajemnej;
- polsko-włoski przekład audiowizualny – teoria i praktyka;
- językowe aspekty przekładu filmowego;
- polska i włoska terminologia filmowa.

Chcielibyśmy, aby spotkanie to miało charakter interdyscyplinarnego i wielopokoleniowego forum, w ramach którego zaprezentowane zostaną różne perspektywy badawcze i doświadczenia zawodowe. Dlatego do udziału w konferencji zapraszamy zarówno teoretyków (językoznawców, literaturoznawców, traduktologów, kulturoznawców, filmoznawców, politologów...), jak i praktyków (tłumaczy i dystrybutorów, a także – jeżeli wyrażą życzenie uczestnictwa – twórców filmowych). Planowane jest wydanie recenzowanej publikacji rozwijającej wątki wybranych referatów
wygłoszonych podczas sesji.

Kontakt:

prof. UŁ dr hab. Artur Gałkowski – kierownik naukowy (artgal@interia.pl)
mgr Anna Miller-Klejsa – sekretarz naukowy (ania.miller@gmail.com)

Informacje ogólne:
Konferencja będzie się odbywać w języku polskim i włoskim. Czas wystąpienia nie powinien przekraczać 20 min.
Opłata konferencyjna pokrywająca część kosztów organizacyjnych wynosi 200 zł (dla doktorantów: 150 zł).
Istnieje możliwość zarezerwowania noclegów w ośrodku, w którym będą odbywać się obrady (www.csk.uni.lodz.pl) – w orientacyjnej cenie 100 zł / doba.

Zgłoszenia (streszczenie oraz krótka notka biograficzna – w języku polskim) prosimy nadsyłać na adres sekretarza konferencji (ania.miller@gmail.com) do 15 grudnia 2012 roku.

Pozostałe daty:
- do końca stycznia 2013 – informacja o przyjęciu referatu;
- do końca lutego 2103 – ogłoszenie wstępnego programu;
- do końca marca 2013 – wniesienie opłaty konferencyjnej na konto UŁ;
- do końca maja 2013 – nadsyłanie artykułów pokonferencyjnych do publikacji.

Informacje w zakresie szczegółów organizacyjnych konferencji będą zamieszczane na stronie www.italianistyka.uni.lodz.pl.

Współczesne włoskie kino c.d.
Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu Niedojrzali (Immaturi, 2011), reż. Paolo Genovese w środę 21 listopada o godz. 19:30.

Projekcja odbędzie się w Centrum Języków Romańskich (ul. Kościuszki 39, I piętro, sala projekcyjna).

Przed pokazem Diana Dąbrowska (KNF) wygłosi prelekcję "Immaturità, mammismo e altri problemi della società italiana contemporanea – analisi del film Immaturi".

Do zobaczenia!

http://filmoznawczo.blox.pl/resource/1.png

Co ty byś zrobił gdyby unieważniono twój egzamin maturalny?:-)
Zapraszamy w środę!

piątek, 09 listopada 2012
Pokaz filmu "Mozzarella Stories" już w środę (14.11)!

Serdecznie zapraszamy na pierwszą projekcję w nowym (zimowym) semestrze!

Już w najbliższą środę 14 listopada o godz. 19:30 odbędzie się pokaz debiutu Edoarda De Angelisa Mozzarella Stories (2011). Film ten poprzedzi prelekcja Diany Dąbrowskiej (KNF) na temat licznych inspiracji i intertekstualnych odniesień w debiucie Edoarda De Angelisa, jak i komentarz dotyczący kondycji młodego włoskiego kina.


Projekcja odbędzie się w siedzibie CJR (Centrum Języków Romańskich), ul. Kościuszki 39 (I piętro, sala projekcyjno-konferencyjna Centrum).


Pokaz filmu jest otwarty dla wszystkich i bezpłatny - nie zabraknie na nim oczywiście pysznej mozzarelli! :-)


Piękna Luisa Ranieri w roli bezkompromisowej Sofii również zaprasza was (tanecznym krokiem - mambo italiano!) na specjalny pokaz tej szalonej komedii!Mozzarella Stories

reż.: Edoardo De Angelis
scen.:
Edoardo De Angelis, Devor De Pascalis, Barbara
Petronio, Leonardo Valenti, Pietro Albino Di Pasquale
muz.:
Riccardo Ceres
zdj.:
Ferran Paredes
w.:
Luisa Ranieri (Sofia), Luca Zingaretti (Giulio Ricci), Gianpaolo Fabrizio (Ciccio Dop), Andrea Renzi (Il Ragioniere), Massimiliano Gallo (Angelo Tatangelo), Aida Turturro (Autilia Jazz Mood), Giovanni Esposito (Gigino Purpetta), Massimiliano Rossi (Dudo), Tony Laudadio (Gravinio).
prod.:
Włochy 2011 (103 min)

Akcja Mozzarella Stories, debiutu filmowego Edoardo De Angelisa, osadzona została we włoskiej Campanii, regionie, w którym ser mozzarella nie stanowi tylko symbolu etniczności i ekonomicznej prosperity, ale uznawany jest wręcz za rodzaj filozofii życiowej. Mozzarella Stories to historia potentata mozzarelli, Ciccio DOP, panującego nad lokalną produkcją mlecznego „złota”. Zbudował on na nim swój zawodowy i finansowy sukces. Niestety chińska mafia planuje przejąć miejscowy biznes, sprzedając nieodróżnialną w smaku podróbkę mozzarelli za pół ceny. Sprawę utrudniają także niewyrównane porachunki z camorrą… Film ten to smaczna, „gatunkowa” komedia, która łączy w sobie coś z serialu Rodzina Soprano z przyjemnym posmakiem wczesnych filmów Tarantino. Pośród męskiej gamy aktorów z powodzeniem pojawiają się akcenty kobiece – Luisa Ranieri i Aida Turturro (…)


Mówi reżyser filmu Edoardo De Angelis:

Caserta & Mozzarella

Każdy mężczyzna, kobieta czy dziecko, która stąpa po ziemi casertańskiej, czyni to z kubkami smakowymi nastawionymi na jeden cel – skosztowanie mozzarelli! Dobry smak tego świeżego sera robionego na bazie mleka z bawolic, znany jest smakoszom z całego świata. Ten kto posiada ziemię, bawolice i jest w stanie z nich wydobyć cenne mleko, dzierży w swojej dłoni ogromną fortunę „białego złota”.


poniedziałek, 14 maja 2012
Ostatnie spotkanie z Claudem Chabrolem w CJR
Zapraszamy na projekcję filmu Claude'a Chabrola pt. Krwawe gody (Les noces rouges, 1973). Spotykamy się w Centrum Języków Romańskich o godz. 19:00 (ul. Kościuszki 39), w najbliższy piątek (18.05.2012).

***Film Chabrola zostanie pokazany z angielskimi napisami***
Tagi: Chabrol
16:05, filmoznawczo , Claude Chabrol
Link Dodaj komentarz »
Seriale, seriale...
Po długiej przerwie (majówkowo-juwenaliowej) powracamy z nową propozycją spotkania.
Zapraszamy wszystkich na prezentację i dyskusję dotyczącą dwóch amerykańskich seriali - Rodzina Soprano i Zakazane imperium.
Spotkanie poprowadzi dla nas Piotr Andrzejczyk, już w najbliższy piątek (18.05.2012), o godz. 15:30.
Jak zawsze sala 7 (Pałac Biedermanna, ul. Franciszkańska 1/5).

***Dla zainteresowanych: lektury dostępne na ksero.***

piątek, 13 kwietnia 2012
Mafia w filmie - ostatnia prosta
Drodzy/Drogie!

Od Griffitha do Scorsese przez Tarantino i Pasikowskiego... Zmierzamy do zakończenia naszego mafijnego cyklu. A na koniec została telewizja, a dokładnie seriale (produkcji HBO). W piątek, 20 kwietnia, o godz. 15:30 zapraszamy na podwójną projekcję:

15:30-16:20 Rodzina Soprano (I odcinek, I serii)

16:30-17:20 Zakazane imperium (I odcinek, I serii)

Zapraszamy do sali 7 w Pałacu Biedermanna (ul. Franciszkańska 1)


Tagi: serial
22:09, filmoznawczo
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 kwietnia 2012
Psy w budzie polskiej
Szanowni Kołowicze/Kołowiczki!

Po świątecznej przerwie powracamy z interesującą propozycją spotkania. Widzimy się już w najbliższy piątek (trzynastego...) o godz. 15:30 w sali 7. Oglądamy wspólnie Psy (1992) Pasikowskiego, a następnie słuchamy zwierzeń naszej opiekunki pt. "Dlaczego Psy to najlepszy polski film...". Tak, dr Rode zwierzy się nam, dlaczego uważa akurat ten film, za najlepszy!

Obecność zatem konieczna i obowiązkowa.

Zapraszamy wszystkich serdecznie - piątek, 13.04, godz. 15:30 w Instytucie (sala 7).
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16