Tagi
środa, 28 marca 2012
Tarantino, Tarantino, Tarantino
Szanowni Państwo!

W najbliższy piątek (30.03) spotykamy się w sali 7 o godz. 15:45 - podebatujemy wspólnie o twórczości Quentina Tarantino (a w szczególności o jego Wściekłych psach, które mieliśmy okazję obejrzeć dokładnie tydzień temu na specjalnej projekcji w sali 07), jego obrazowaniu przemocy i gangsterów.

Rozmowę poprowadzą Diana Dąbrowska i Piotr Andrzejczyk. Przyglądać się temu będzie z pewnością nasza opiekunka, dr Dagmara Rode.

Wpadajcie licznie i tłumnie, bo warto.

A przed spotkaniem warto sobie, oprócz filmów, przypomnieć tekst piosenki Madonny, Like a virgin - zastanowić się o co tak naprawdę w niej chodziło...

Polecamy:
http://www.youtube.com/watch?v=s__rX_WL100

http://www.youtube.com/watch?v=iKMKmSq6DnETagi: Tarantino
02:26, filmoznawczo , mafia movies
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 marca 2012
Najbliższe spotkania: 16.03.
Drodzy/Drogie,

po niezwykle udanym spotkaniu o twórczości Martina Scorsese (warto przypomnieć, że naszym gościem specjalnym była Doktor Kamila Żyto, której bardzo dziękujemy za przybycie!), zapraszamy na podwójną piątkową (16.03) projekcję i dyskusję:

1) Zbieramy się w Instytucie, przy 5,6,7 o godz. 15:30, aby wspólnie obejrzeć film w reżyserii W. Allena pt. Strzały na Broadwayu (Bullets Over Broadway, 1994). Obraz włoskich gangsterów "w krzywym zwierciadle" uzupełnimy także o inne filmowe reprezentacje.
***Film Allena zostanie pokazany z polskimi napisami***


2) Natomiast o godz. 19:00 spotykamy się w Centrum Języków Romańskich (ul. Kościuszki 39) na filmową kontynuację cyklu francuskiego. Zapraszamy na film Niech bestia zdycha (Que le bete meure, 1969) w reżyserii C. Chabrola.
***Film Chabrola zostanie pokazany z angielskimi napisami***

Do zobaczenia!
środa, 07 marca 2012
MANIFA 2012
Drodzy Kołowicze/Kołowiczki!

Warto zainteresować się tym co dzieje się dookoła w mieście Łodzi.
Zapraszamy do zapoznania się i co ważne UCZESTNICTWA w nadchodzących manifowych eventach. Read this:

MANIFA 2012
Zbiórka w czwartek 8 marca o godz. 15.00 w Pasażu Schillera, przemarsz Piotrkowską.

after po Manifie

18:00

prezentacja raportu „Pracujemy w Domu – nieodpłatna praca domowa w perspektywie prawnej i społecznej”

19:30

kobiece i queerowe filmy z festiwalu a million different loves!?: "Angustia", "Unbound", "No Bikini", "Sabor a Mí" Claudii Morgado Escanilli

22:00

dj set

MISTY RIVA (Lick the... sound / Sopot)
Bombchen
Kate Sun ( no dix on dex)

od 22:00
wstęp 10 pln w tym lampka wina dla pań

Wydarzenie wokół-manifowe:

7 marca, środa, godz. 17.00
Otwarta próba czytana „Monologów waginy” według Eve Ensler w „Cafe Retro” (w Pałacu Poznańskiego) przy ul. Ogrodowej 15, której będzie towarzyszyć rekrutacja do amatorskiego zespołu teatralnego; -

7 marca, środa, godz. 19.00

Spotkanie z Pussy Project w meblotece „Yellow” przy ul. Piotrkowskiej 138/140 (tylko dla kobiet pełnoletnich i o nastawieniu neutralnym światopoglądowo; liczba miejsc ograniczona – w celu wzięcia udziału należy zamówić bezpłatną wejściówkę, wysyłając e-mail na adres: dagmara.rode@gmail.com);

9 marca, piątek, godz. 18.00

Spotkanie z Nalini Viswanathan, autorką książki „The Women, Gender and Development Reader”, w świetlicy Krytyki Politycznej przy ul. Piotrkowskiej 101;

9 marca, piątek, godz. 21.00
Tradycyjny Weekendowy Pokaz Filmowy w kinie „Cytryna”, ul. Pomorska 39/41

10 marca, sobota, godz. 11.00
Spacer „Kobiety nad Łódką”, zbiórka w parku Helenowskim pod pomnikiem u wylotu ul. Sterlinga.

Wstęp na większość wydarzeń, poza afterparty w klubie DOM i projekcją w kinie „Cytryna”, jest bezpłatny.

Info:
http://www.facebook.com/events/285145534879090/
http://lodz.naszemiasto.pl/imprezy/455411,dziewiata-lodzka-manifa-i-wydarzenia-towarzyszace,id,t.html


00:02, filmoznawczo
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 lutego 2012
Scorsese i Mafia. Little Italy.
Serdecznie zapraszamy na kontynuację naszego mafijnego cyklu w najbliższą środę (29.02.2012) o godz. 18:30 (jak zawsze przed salami 5,6,7). Przedmiotem naszych zainteresowań będzie wielki mistrz - Martin Scorsese i takie film jak "Ulice Nędzy" czy "Chłopcy z ferajny". Gościem specjalnym będzie prawdziwa specjalistka -
dr Kamila Żyto.

Czy trzeba czegoś więcej?
Przychodźcie licznie - serdecznie zapraszamy!


Tagi: Scorsese
11:18, filmoznawczo , mafia movies
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 stycznia 2012
Najbliższe spotkania
Drodzy Kołowicze/Kołowiczki,

serdecznie witamy w nowym roku!

Nasze najbliższe spotkanie już w 2012 roku odbędzie się w środę 11 stycznia, o godz. 18:30. Upłynie ono pod znakiem surrealistycznego mistrza Luisa Bunuela, a poprowadzi je Kaja Krajewska.

Projekcja: Dyskretny urok burżuazji, sala nr 7

Natomiast w piątek (w dniu premiery najnowszego filmu Davida Finchera!), spotykamy się w Centrum Języków Romańskich (ul. Kościuszki 39), w związku z projekcją "Kuzynów" w reż. Claude'a Chabrola, o godz. 18:30.

Zapraszamy,

Zarząd KNF
15:48, filmoznawczo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 26 listopada 2011
Attenzione! Nadchodzi "Il Mafioso"!

Koło Naukowe Filmoznawców  zaprasza serdecznie na kolejne spotkanie z cyklu „mafia w filmie”, 7.12.2011 o godz. 18:45 !

Spotkania poprowadzi Diana Dąbrowska.

Spotykamy się w sali nr 7.

Serdecznie Zapraszamy!

16:14, filmoznawczo , mafia movies
Link Dodaj komentarz »
Ważne podsumowanie

HARMONOGRAM ODBYTYCH SPOTKAŃ

 

PAŹDZIERNIK 2011

12.10.2011 (środa)

Spotkanie inaugurujące nowy sezon działalności KNF. Przywitaliśmy nowych członków Koła (głównie rok I studiów licencjackich), a także zapoznaliśmy się z propozycją programu spotkań na najbliższe miesiące.

14.10.2011 (piątek)

Projekcja inaugurująca wspólną inicjatywę KNF oraz Centrum Języków Romańskich, związaną z promowaniem włoskiego kina współczesnego w Polsce. Projekcje odbywają się w siedzibie Centrum, mieszczącej się przy ulicy Kościuszki 39 (sala 1) w Łodzi. Wspólnie obejrzeliśmy film w reżyserii Paolo Sorrentino „Konsekwencje miłości” (2004). Projekcję poprzedziła prelekcja Diany Dąbrowskiej pt. „Topografia zbrodni i rozważania o mafii”. Po projekcji odbyła się ciekawa dyskusja na temat wyjątkowego stylu reżysera, a także sytuacji społeczno-politycznej we Włoszech (powiązań pomiędzy mafią a polityką).

26.10.2011 (środa)

Pierwsze spotkanie cyklu związanego z przestępczością zorganizowaną w filmie.. Wspólnie obejrzeliśmy krótkometrażowy film D.W. Griffitha „Muszkieterzy z Pig Alley” (1913) oraz fragmenty filmu M. Scorsese „Gangi Nowego Jorku” (2001). Prelegentami byli: Diana Dąbrowska oraz Piotr Andrzejczyk. Przedstawiona została wczesna twórczość amerykańskiego reżysera, a w szczególności jego praca i dzieła dla wytwórni Biograph. Lektura: Joanne Ruvoli, Most Trilling Subjects. D.W. Griffith and the Biograph Revenge Film [w:] Mafia Moves (red. Dana Renga). Dostępna na ksero (w teczce Koła – na okładce biały labrador).

28.10.2011 (piątek)

Włoskie kino współczesne – projekcja nr 2. Zaprezentowany został film w reżyserii Stefano Incertiego „Gorbaciof – il cassiere con il vizio” (2010). Prelekcję wygłosiła Diana Dąbrowska. Dyskusja skupiła się wokół filmowych reprezentacji Neapolu oraz wybitnej kreacji aktorskiej Tony Servillo.

 

LISTOPAD 2011

2.11.2011 (środa)

Pierwsze spotkanie integracyjne KNF w Café Wolność (Łódź).

9.11.2011 (środa)

Pierwsze spotkanie z późną twórczością surrealistycznego mistrza L. Bunuela. Spotkanie poprowadziła nasza specjalistka czyli Kaja Krajewska. W ramach tego cyklu odbędą się  pokazy takich dzieł jak: „Widmo wolności”, „Dyskretny urok burżuazji” czy „Mroczny przedmiot pożądania”.

16.11.2011

Rozważania o kinie gangsterskim ( i w ogóle o gatunku filmowym – jego znaczeniu, funkcji, ustrukturyzowaniu etc.) w ramach „cyklu mafijnego”. Spotkanie skupione wokół wykładu Prof. Piotra Sitarskiego (naszego specjalnego gościa, któremu serdecznie dziękujemy za przybycie!). Lektura: A. Helman, Wprowadzenie do filmu gangsterskiego [w:] Film Gangsterski. Fragmenty filmowe: „Mały Cezar” (reż. M. LeRoy) oraz „Życie Carlita” (reż. B. de Palma).

Polecamy lektury uzupełniające [dostępne na ksero]:

Esej Roberta Warshowa: „The gangster as a Tragic Hero”

Rozdział o filmie gangsterskim w klasycznej monografii Thomasa Shatza “Hollywood Genre”

Tekst Normy Bouchard, Ethnicity and the classical gangster film: Mervyn Le Roy’s Little Caeser and Howard Hawk’s Scarface [w:] Mafia Movies (red. Dana Renga).

18.11. 2011 (piątek)

Włoskie Kino Współczesne – spotkanie nr 3. Projekcja filmu „Dzieci gwiazd” (2010) w reżyserii Lucio Pellegriniego. Prelekcję o odrodzeniu się gatunku czarnej komedii w kinie włoskim wygłosiła Diana Dąbrowska.

23.11.2011 (środa)

Twórczość Bunela – odsłona druga. Spotkanie poprowadziła Kaja Krajewska.

 

Najbliższe spotkania już w grudniu!

7.12.2011 (środa)

Projekcja filmu „Il Mafioso”. Konfrontacja filmu Alberto Lattuady z legendą Ojca Chrzestnego (i tamtejszą idylliczną wizją Sycylii). Lektura: Nelson More, Mafia Style: Alberto Lattuada’s Il Mafioso [w:] Mafia Movies (red. Dana Renga).

2.12. 2011 (piątek)

Ostatnia projekcja w ramach włoskiego cyklu filmowego w Centrum Języków Romańskich. Film rozliczeniowy – „Człowiek, który nadejdzie” (2009) w reżyserii Giorgio Dirittiego.

9.12.2011 (piątek)

Pierwsze spotkanie związane z francuską Nową Falą i twórczością Claude’a Chabrola w Centrum Języków Romańskich. Projekcja filmu „Piękny Sergiusz” w reż. C. Chabrola. Prelekcja będzie wprowadzeniem w styl i tematykę dzieł twórców skupionych przy czasopiśmie Cahiers du cinema.

 

COMING SOON (jeszcze w grudniu):

Spotkanie z twórczością Bunuela – c.d.

Spotkanie na temat twórczości M. Scorsese i jego wizji Little Italy w ramach „cyklu mafijnego”. Gość specjalny: dr Kamila Żyto.

15:59, filmoznawczo , KNF
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 października 2011
Plan lekcji na najbliższe spotkania
Po niezwykle udanym i miłym spotkaniu organizacyjnym (19.10.), pragniemy serdecznie wszystkich zaprosić do zapoznania się z programem najbliższych spotkań. Otóż:

1) W najbliższą środę (26.10.) o godz. 18:30 zapraszamy na pierwsze spotkanie z włoską przestępczością zorganizowaną w filmie amerykańskim. Odpowiemy sobie wówczas na różne ciekawe pytania, m.in. dlaczego i jak Włosi znaleźli się w Stanach Zjednoczonych i co łączy D.W. Griffitha z niejakim M. Scorsese...
Króciutka lektura z książki "Mafia Movies" dostępna będzie od poniedziałku na ksero. Warto przypomnieć sobie film Martina Scorsese "Gangi Nowego Jorku".

2) W piątek (28.10.) o godz. 18:30 zapraszamy natomiast na drugą włoską projekcję w Centrum Języków Romańskich (ul. Kościuszki 39). Wspólnie obejrzymy film "Gorbaciof" (reż. Stefano Incerti), z (kolejną) genialną kreacją Tony'ego Servillo (słynnego Andreottiego z filmu "Boski").

Ofertę naszego Koła wzbogacać będą ponadto spotkania związane z późną twórczością "wiecznego surrealisty", Luisa Bunuela.
Więcej informacji pojawi się niebawem nie tylko na naszym blogu, ale też w Instytucie (wypatrujcie nowych plakatów i przybywajcie licznie!).

15:43, filmoznawczo , KNF
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 października 2011
"Konsekwencje miłości" już w piątek, 14 października.
Zapraszamy serdecznie na pierwszą włoską projekcję w piątek, 14 października o godz. 17:00 w Centrum Języków Romańskich (Ul. Kościuszki 39).

Wspólnie obejrzymy film Paolo Sorrentino "Konsekwencje miłości" (Le conseguenze dell'amore, 2004).

Projekcję poprzedzi prelekcja Diany Dąbrowskiej pt. "Topografia zbrodni i rozważania o mafii".

poniedziałek, 19 września 2011
Nowe cykle tematyczne KNF

Drodzy Kołowicze,

po długiej wakacyjnej przerwie wracamy z nową ofertą różnorodnych spotkań filmoznawczych i filmowych!

W każdą środę zapraszamy na cykl poświęcony konstrukcji i dekonstrukcji mitu włoskiej przestępczości zorganizowanej (mafii) w amerykańskiej kinematografii.

Celem spotkań będzie omówienie najważniejszych arcydzieł gatunku kina gangsterskiego oraz wpływu, jaki wywarły na sztukę filmową. Będziemy starali się odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące sposobu kreowania ikony gangstera w kulturze popularnej, zmian jego wizerunku, a także stosunku kreowanych przez kino mitów do rzeczywistości (i wzajemnie przeplatających się relacji między nimi). Spotkania koncentrować się będą na analizach samych filmów i wprowadzeniu uczestników w kontekst społeczeństwa amerykańskiego, o którym dzieła te opowiadają. Mitologizacja postaci gangstera stała się dla niego ważnym punktem odniesienia, kreującym zbiorową świadomość w stopniu porównywalnym do tego, w jakim czyniły to niegdyś westerny.

Natomiast piątkowe popołudnia spędzimy na projekcjach i (miejmy nadzieję!) inspirujących dyskusjach w ramach powrotu cyklu „Oglądamy i gadamy”. Zaprezentowane zostaną wybitne przykłady współczesnego kina włoskiego (październik/listopad 2011), a także największe arcydzieła francuskiego mistrza Claude’a Chabrola (listopad/grudzień 2011).

 

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd KNF

Tagi: KNF
22:25, filmoznawczo , KNF
Link Dodaj komentarz »