Tagi
środa, 19 listopada 2014
Kino wciąż potrafi zaskakiwać – relacja z 19. Forum Kina Europejskiego Cinergia
Podczas odbywającego się w Łodzi w dniach 7-14 listopada festiwalu każdy mógł wyrobić sobie własną opinię na temat kondycji współczesnego europejskiego kina, tym bardziej, że filmy debiutantów – walczące w konkursie głównym – oraz tytuły z sekcji „Filmowe odkrycia Europy”, sąsiadowały w programie z retrospektywami wielkich mistrzów: Carlosa Saury i Petera Greenawaya. Tego pierwszego reprezentował w Łodzi syn Antonio, także filmowiec oraz producent, drugi z twórców pojawił się na festiwalu osobiście, dając pasjonujący wykład, w czasie którego starał się wyłożyć swoją kontrowersyjną tezę o wyczerpaniu formuły klasycznego kina – „Cinema is dead!”. I choć brytyjski reżyser przytoczył argumenty, które wielokrotnie już powtarzał w wywiadach, warto było osobiście posłuchać prowadzonego z niezwykłą erudycją wywodu oraz konfrontacji z licznymi sceptycznymi słuchaczami, gdy Greenaway znów prowokował dyskutantów: „Może zadacie wreszcie jedno dobre pytanie?”.
niedziela, 09 listopada 2014
5. Festiwal "Kamera Akcja": Kinomani to kupią. O strategiach marketingowych filmów
Organizatorzy Kamery Akcji zdecydowali się po raz kolejny na pewną inauguracyjną przewrotność. Otóż jeszcze przed galą otwarcia i projekcją głośnego już filmu Mommy Xaviera Dolana, zaproponowano uczestnikom dość ryzykowny prolog w postaci panelu dyskusyjnego „Kinomani to kupią. O strategiach marketingowych filmów”. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, iż było to działanie właśnie o charakterze marketingowym, mające na celu podkreślenie dialogicznego charakteru wydarzenia. Jak sama nazwa wskazuje, ideą Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej jest nie tylko prezentacja filmów, ale przede wszystkim możliwość rozmawiania o nich. Na Kamerze Akcji można wziąć udział m. in.: w konkursie na najlepszy tekst krytyczny, a także w licznych warsztatach filmoznawczych czy spotkaniach ze specjalistami z najróżniejszych obszarów przemysłu filmowego. W związku z tym rozpoczęcie festiwalu od dyskusji było niezwykle trafne, co potwierdziła wysoka frekwencja w sali Kina 3D Wytwórnia.
piątek, 31 października 2014
Pokazy specjalne, czyli czego nie można przegapić w programie Cinergii
Już 7 listopada podczas Gali Otwarcia w kinie Bałtyk odbędzie się pokaz premierowy „Obywatela” (reż. Jerzy Stuhr) z udziałem twórców filmu. Reżyser mówi o swoim najnowszym filmie, że jest inspirowany obywatelem Piszczykiem i Forrestem Gumpem. Podczas ceremonii otwarcia festiwalu Jerzy Stuhr odbierze Nagrodę Złotego Glana. Te statuetkę otrzymają także Peter Greenaway, Andrzej Seweryn, Ferzan Ozpetek, Kasia Smutniak. Przyznane zostaną równie statuetki Ambasadora Lodzi Filmowej. Otrzymają je Roman Gutek i Jacek Szumlas.
środa, 29 października 2014
Peter Greenaway: Eisenstein jest moim idolem!
Program filmowy Petera Greenawaya związany z wizytą reżysera w Łodzi: 6.11 godz. 18.00 Kino Charlie „Goltzius”, 7.11 godz. 17.00 Aula A1 Uniwersytet Łódzki (ul. Pomorska 171/173) spotkanie z Peterem Greenawayem, 8.11 Kino Szkole (Szkoła Filmowa w Łodzi)godz. 16.00 Kontrakt rysownika, godz. 18.00 Księgi Prospera, godz. 20.20 Pillow Book, 9.11 Kino Szkolne (Szkoła Filmowa w Łodzi)godz. 16.00 Straż nocna. Zapraszamy również do lektury wywiadu przeprowadzonego przez Mariolę Wiktor z brytyjskim filmowcem:
środa, 08 października 2014
Rusza 5. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej "Kamera Akcja" (9-12 października, Łódź)

Niepowtarzalny charakter imprezy tworzą m.in. spotkania z licznymi gośćmi i ciekawe panele dyskusyjne z udziałem filmoznawców, teoretyków oraz praktyków sztuki filmowej. Relacje z tych wydarzeń już wkrótce będziecie mogli przeczytać na naszym blogu. Zapraszamy do zapoznania się z programem - http://kameraakcja.com.pl/ - do uczestnictwa w festiwalu i późniejszej lektury!


czwartek, 02 października 2014
Inauguracyjne spotkanie KNF w nowym semestrze!

21:15, filmoznawczo , KNF
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 czerwca 2014
Ostatnie przed wakacjami spotkanie KNF w Kinie Wytwórnia!

Serdecznie zapraszamy wszystkich, nie tylko członków Koła Naukowego Filmoznawców, na projekcję oscarowego filmu "O krok od sławy" (2013) Morgana Neville'a, która odbędzie się 27 czerwca o godz. 20.30 w Kinie 3D Wytwórnia (ul. Łąkowa 29). Bilety w promocyjnej cenie 5zł.Pokaz dokumentu "O krok od sławy" będzie zwieńczeniem naszego cyklu spotkań "W kręgu turystyki filmowej", który realizowaliśmy wraz z Kołem Etnologów "ETNO" oraz Kołem Krytyków Filmowych działającym przy Katedrze Dziennikarstwa UŁ.
Po projekcji przewidziana jest część mniej oficjalna.

Do zobaczenia w kinie!

piątek, 05 kwietnia 2013
Polsko-włoskie kontakty filmowe, 8-10.04.2013


Drodzy/Drogie,

Serdecznie zapraszamy do udziału!

W dniach 8-10 kwietnia Zakład Italianistyki we współpracy z Zakładem Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego organizuje konferencję naukową „Polsko-włoskie kontakty filmowe”. Obrady odbywać się będą w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ przy ul. Kopcińskiego 16/18.

Referaty – traktujące  m.in. o stereotypowych wizerunkach Polaków w kinie włoskim (i vice versa), filmach o Janie Pawle II czy problemach z tłumaczeniami list dialogowych – wygłoszą badacze z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Katowic i Gdańska.

- Byliśmy mile zaskoczeni ilością i różnorodnością zgłoszeń. To dowód na to, że młoda łódzka italianistyka jest nie tylko jednym z najpopularniejszych kierunków studiów w Łodzi, ale także coraz bardziej liczącym się ośrodkiem badawczym – mówi sekretarz konferencji, dr Anna Miller-Klejsa.

Gościem specjalnym konferencji będzie Jerzy Stuhr, który ostatniego dnia sesji (środa, godz. 12, Pałac Biedermanna przy Franciszkańskiej 1/5) opowie o swojej pracy we Włoszech – w tym o współpracy z Nannim Morettim przy głośnych filmach „Kajman” (o Silvio Berlusconim) oraz „Habemus Papam” (nakręcony w 2011 roku film o abdykującym papieżu okazał się na swój sposób proroczy…).

A już dwa dni po zakończeniu konferencji, w kinie Charlie rozpocznie się przegląd najnowszych włoskich filmów „Cinema Italia Oggi” (13-14 kwietnia). Po raz pierwszy w Polsce pokazane zostaną cztery najnowsze włoskie produkcje, wśród nich dotykająca problemu eutanazji „Śpiąca królewna”, która na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji wzbudziła sporo kontrowersji.  Występujący w tym filmie Piergiorgio Bellocchio będzie gościem specjalnym przeglądu.

Program konferencji:

http://italianistyka.uni.lodz.pl/archives/1205

08:10, filmoznawczo , KNF
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 grudnia 2012
Najbliższe spotkania
Drodzy/Drogie!

W grudniu czekają nas dwa spotkania, na które serdecznie zapraszamy, prosząc o frekwencyjne wsparcie.

1) już w najbliższy piątek, 14.12.2012, spotkanie w Instytucie (Franciszkańska 1/5), w pobliżu sal 5,6,7. Kolega Bartek zaprezentuje nam filmy krótkometrażowe dostępne dotychczas tylko na wybranych pokazach festiwalowych w Polsce. Prawdziwa gratka o godz. 15:30, zapraszamy!

Krótkometrażówki>piątek>15:30>instytut>

2) ostatnia środowa projekcja w grudniu 19.12.2012, pokaz francuskiego hitu "Nietykalni" (Intouchables, 2011), godz. 19:30, al. Kościuszki 39 (Centrum Języków Romańskich, I piętro), liczymy na Waszą obecność. :-)

Nietykalni>środa>19.12.>Kościuszki 39>19:30

Do zobaczenia!

http://filmoznawczo.blox.pl/resource/intouchables2011.jpg
czwartek, 22 listopada 2012
Spotkanie organizacyjne
Zainteresowanych współpracą zapraszamy serdecznie na spotkanie organizacyjne KNF, w przyszły piątek, godz. 15:00 (30 listopad 2012).

Spotykamy się w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ (Pałac Biedermanna, ul. Franciszkańska 1/5), przed salami 5,6,7 (spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej w sali nr 7).

Jeśli macie pomysł na ciekawy cykl tematyczny, który chcielibyście zrealizować w ramach działań KNF, będzie możliwość zaprezentowania go i omówienia w szerszym gronie.

Jeśli piątkowy termin Wam nie odpowiada, a chcielibyście się w jakiś sposób z nami skontaktować, podaję adres e-mail: diana_d21@wp.pl (Diana Dąbrowska). Pomysły można przesłać też e-mailem, również zostaną wzięte pod uwagę w trakcie spotkania.

Widzimy się zatem w przyszły piątek, 30 listopada, godz. 15:00

Przypominamy również o wykładzie Anity Bielańskiej w przyszły piątek o 8:45 (temat: reprezentacje ruchu oporu podczas II Wojny Światowej w fabularnym kinie włoskim i polskim)
na wydziale Italianistyki (Lipowa 81, aula nr 9) i projekcji w przyszłą środę na Kościuszki 39 (Kości i rdza, film prezentowany na tegorocznym Cannes, reż. Jacques Audiard)!

Serdecznie zapraszamy!

21:28, filmoznawczo , KNF
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3