Tagi
środa, 01 kwietnia 2009
1.04.2009: Lemonight środkowoeuropejski

Kwiecień się zaczyna, wiosna, jak za oknami widać, rozszalała się na dobre. W tych okolicznościach przyrody wracają Nocne Spotkania Filmowe Lemonight. Dziś proponujemy spotkanie z dwoma stosunkowo nowymi filmami wywodzącymi się ze środkowoeuropejskich kinematografii.

Na początek proponujemy węgierską Deltę w reżyserii Kornela Mundruczo, nagrodzony w zeszłym roku w Cannes nagrodą FIPRESCI.

Po tym obejrzymy film dobrze już znanego reżysera, czyli głośny i u nas obraz Bracia Karamazow Petra Zelenki.

Bilety wyjątkowo tym razem kosztują 15 złotych. Początek o 20.

Zapraszamy!

16:23, filmoznawczo , lemonight
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 09 marca 2009
11.03.2009: Lemonight i Gus Van Sant

Van Sant i Oscary. Znowu?, chciałoby się zapytać. Ten wyjątkowy reżyser zdaje się dzielić swój czas między niszowe kino, które jednych męczy a drugich zachwyca, i tak zwany "porządny mainstream". Po całkiem udanym flircie z Hollywood, którego owocem był Buntownik z wyboru i po nieco wtórnym Szukając siebie, kolejne podejście Van Santa do kina popularnego zaowocowało Oscarem dla Seana Penna za główną rolę męską w filmie Milk.

W najbliższą środę Lemonight proponuje spotkanie z tym właśnie reżyserem. Na początek serwujemy Obywatela Milka, przed którym Paweł Sołodki wygłosi krótką prelekcję. Po przerwie Mala Noche, pełnometrażowy debiut Van Santa wg. prozy Walta Curtisa. Początek spotkania jak zwykle o 20.00.

Zapraszamy!

01:02, filmoznawczo , lemonight
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 lutego 2009
4.03.2009: Lemonight feministyczny

Marzec zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nim pewne święto, gromadzące na ulicach kolorowo ubranych ludzi płci obojga i pewne ilości brunatnej monokultury. Lemonight postanowił zająć stanowisko w tej sprawie: współdziałając z Nieformalną Grupą Łódź Gender, proponujemy wam pokaz dwóch filmów reżyserowanych przez kobiety o kobietach.

Pierwszy z nich to Dziewięć miesięcy Marty Meszaros, film z 1976 roku, opowiadający o losach młodej dziewczyny w ciąży w niedużym węgierskim miasteczku. O drugim filmie na razie cicho-sza, szykujemy małą niespodziankę.

Zaczynamy jak zwykle w środę, o godzinie 20.00 w Kinie Cytryna. Kiedy skończymy - któż to wie.

Zapraszamy serdecznie!

20:29, filmoznawczo , lemonight
Link Dodaj komentarz »
sobota, 14 lutego 2009
[przelozone]: Lemonight. Kino gangsterskie w wydaniu włoskim
Zapraszamy do Cytryny na kolejne spotkanie z cyklu Lemonight. Tym razem kino gangsterskie w wydaniu włoskim, czyli Gomorra i film niespodzianka. Prelekcję tego wieczoru wygłosi Diana Dąbrowska. Zapraszamy też do wzięcia udziału w dyskusji po projekcjach.
14:40, filmoznawczo , lemonight
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 stycznia 2009
21.01.2009: Lemonight. Czeka nas zagłada

Pewni naukowcy i wróżbici niezbicie dowodzą: koniec świata jest blisko. Wobec takiego obrotu spraw Lemonight nie może stać z boku, postanowiliśmy włączyć się w dzieło zniszczenia.

Studentów i niestudentów ze wszystkich stron zapraszamy 21 stycznia (w środę) do kina Cytryna na godzinę 20. Nowy rok rozpoczynamy filmami przedstawiającymi koniec. Koniec pojęty niejednoznacznie. Z jednej strony więc pokażemy film, którego tematyką jest życie po wojnie nuklearnej. Z drugiej zaś proponujemy katastrofę lokalną - zanikanie małych, hermetycznych społeczności.

Na początek "O-bi,. o-ba, koniec cywilizacji" Piotra Szulkina. Nie jest to pierwszy raz, kiedy pokazujemy film tego reżysera, w zeszłym roku oglądaliśmy jego debiut - "Golema". Po tym filmie planowana jest krótka przerwa na dyskusję, a następnie przypomnimy film Jerzego Kawalerowicza "Austeria".

Zapraszamy serdecznie!

13:23, filmoznawczo , lemonight
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 grudnia 2008
10.12.2008: Lemonight. Słowo o Ameryce

Lemonight - czyli nasz mały projekt związany z kinem Cytryna. "Lemon Night", jak to niektórzy usiłują wymówić, też zachowuje sens, choć nie brzmi tak ładnie. Pomysł jest prosty. Wymyślamy chwytliwy temat, do którego dopasowujemy dwa filmy. Spotykamy się z cytrynowymi widzami w środy wieczorem, mniej więcej raz na dwa tygodnie. Po pokazie pierwszego zachęcamy ich do dyskusji.

"Celem Lemonight jest stworzenie przestrzeni, umożliwiającej widzowi alternatywną formę uczestnictwa w kulturze filmowej. Podczas cyklicznych spotkań prezentowane sa wartościowe i ciekawe dzieła polskiego oraz światowego kina". Tak o nas piszą na stronie internetowej kina. Ładnie, prawda? Lemonight jest nadto projektem współfinansowanym przez PISF, co - jeśli się postarać - może nam dać całkiem spore możliwości.

Dziś, czyli 10.12 odbywa się spotkanie numer 3 w tym roku.
Pokazujemy dwa filmy, które wprawdze miały swoją premierę w Polsce nie tak dawno temu, ale wierzymy że wspomniana "alternatywna forma uczestnictwa" przyciągnie widzów. Oglądamy "Tajne przez poufne" braci Coen i "Rodzina Savage" Tamary Jenkins. Start o godzinie 20. Dyskusję planujemy po filmie braci.

19:18, filmoznawczo , lemonight
Link Dodaj komentarz »