Tagi
poniedziałek, 20 października 2014
5. Festiwal "Kamera Akcja": Kultowy VHS - Relacja z pokazu filmu Deadly Prey

VHS Hell, stosunkowo młoda, rodzima inicjatywa stawiająca sobie za cel kultywację mniej reprezentatywnego oblicza analogowego dziedzictwa przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, zawitała w końcu do Łodzi. Objazdowy cykl, powołany do życia kilka lat temu na terenie Trójmiasta przez pasjonatów kina klasy B, przystanął 10 października przy ulicy Łąkowej, na terenie byłej Wytwórni Filmów Fabularnych, aby w ramach rówieśniczego festiwalu Kamera Akcja zaprezentować film Deadly Prey (1987).

Obraz wyreżyserowany przez Davida A. Priora jest jednym z wielu,  które w tamtym okresie inspirowały się, a wręcz kopiowały rozwiązania od kasowego Rambo: Pierwsza krew (1982). Kilka lat po wykreowaniu przez Sylvestra Stallone’a wizerunku muskularnego herosa rozprawiającego się w pojedynkę z całą hordą uzbrojonych przeciwników, na amerykańskim podwórku zaczęły pojawiać się realizacje ewidentnie nawiązujące do dzieła Teda Kotcheffa: od blockbusterowego Komando (1985) z Arnoldem Schwarzeneggerem, po niskobudżetowe Oko tygrysa (1986). Wariacje na ten temat zaproponowało również kino włoskie [Thunder (1983), Double Target (1987), Strike Commando (1987)] i tureckie [Rampage (1986)].

Deadly Prey oferuje należycie kuriozalną anegdotę. Niedaleko Los Angeles obozuje grupa silnie zmilitaryzowanych najemników dowodzona przez zwyrodniałego pułkownika Hogana. Ulubioną praktyką tej pokątnej armii są ćwiczenia na tzw. „żywych celach”, za które służą uprowadzeni wcześniej przypadkowi mężczyźni. Kierowani przez Hogana żołnierze nie wiedzą, że ich ostatnią zdobyczą jest nieposkromiony Mike Danton, maszyna do zabijania wyszkolona niegdyś przez ich własnego dowódcę.

Pokaz rozpoczął się po północy, a więc tak, jak przykazałby Ben Barenholtz, właściciel nieistniejącego już, nowojorskiego kina Elgin, będącego niegdyś mekką słynnych Midnight Movies. To właśnie tam zombie George’a A. Romero spotykały się z najobrzydliwszymi ludźmi świata Johna Watersa. Naciśnięcie przycisku play na panelu magnetowidu poprzedziło krótkie wprowadzenie Krystiana Kujdy, jednego z założycieli VHS Hell, w którym zachęcał widzów do spontanicznych, żywiołowych reakcji podczas seansu oraz śmiałego komentowania filmu, czyli do odbioru kultowego. Namowy te były prawdopodobnie zupełnie zbędne, jako że niczym nieskrępowane salwy śmiechu skutecznie prowokował paradujący po leśnej głuszy w przykrótkich spodenkach protagonista o bujnej blond czuprynie, niezamierzenie wprowadzane homoerotyczne podteksty, nieudolne punchline’y czy ekspozycje bohaterów konstruowane wokół kwestii pokroju: „Ostatni raz widziałem cię, gdy ratowałeś mi życie i sam zostałeś trafiony”. Dopisała frekwencja, dopisały dobre nastroje. Wśród widowni zabrakło jedynie kostiumów komandosa, gumowych granatów i symultanicznego odtwarzania marnych dialogów.

 

[Adam Cybulski]poniedziałek, 18 lutego 2013

Klub filmowy CJR we współpracy z

Kołem Naukowym Filmoznawców UŁ

serdecznie zaprasza na filmowy wieczór z

Anną Kareniną

http://filmoznawczo.blox.pl/resource/KeiraKnightleyinAnnaKarenina23e1348109201267.jpg

Różne wcielenia, wiele adaptacji – m.in. Greta Garbo (1935), Vivien Leigh (1948), Sophie Marceau (1997), Keira Knightley (2012)


Środa, 6.03.2013, projekcja ekranizacji Lwa Tołstoja

w reż. J. Wrighta, godz. 19:30, sala projekcyjna CJR,

ul. Kościuszki 39/2 (I piętro)

Nowy cykl włoskich projekcji w KNF

Klub filmowy CJR we współpracy z

Kołem Naukowym Filmoznawców UŁ

serdecznie zapraszają na nowy, środowy

cykl włoskich projekcji:

 

13.03.2013Reality, reż. Matto Garrone (Grand Prix w Cannes 2012)

20.03.2013Śpiąca Królewna (La bella addormentata), reż. Marco Bellocchio (udział konkursie głównym na MFF w Wenecji 2012)

27.03.2013Stały Ląd (Terraferma), reż. Emanule Crialese (Specjalna nagroda Jury na MFF w Wenecji 2011)

 

Spotkania odbywają się w środy, o godz. 19:30, w sali projekcyjnej Centrum Języków Romańskich (ul. Kościuszki 39/2 – I piętro) – poprzedzone są prelekcją Diany Dąbrowskiej.

http://filmoznawczo.blox.pl/resource/RealityMatteoGarrone.jpg

http://filmoznawczo.blox.pl/resource/matteo_garronereality.jpg

Reality (reż. M. Garrone, 2012)

http://filmoznawczo.blox.pl/resource/479201.jpg

Toni Servillo (aktor Boskiego i Gomorry) w najnowszym filmie Marca Bellocchia - Śpiąca Królewna (2012).

http://filmoznawczo.blox.pl/resource/terraferma_crialese400x300.jpg

Terraferma (reż. E. Crialese, 2011)

 

Pokazy są otwarte i bezpłatne (jakość Blu Ray, napisy angielskie). Naszym celem jest promocja włoskiej kultury filmowej i edukacja filmoznawcza połączona z nauką języka poprzez materiały audiowizualne.

czwartek, 29 listopada 2012
Carax, Carax, Carax: Holy Motors!
Drodzy, drogie!

Zapraszamy serdecznie na kolejną środową projekcję (pierwszą w grudniu)! Obejrzymy wspólnie surrealistyczną zagadkę Leosa Caraxa, która zaszokowała publiczność tegorocznego festiwalu w Cannes - film Holy motors. Pokaz zostanie poprzedzony informacjami o francuskim filmowym neobaroku.

Spotykamy się jak zawsze w sali projekcyjnej Centrum Języków Romańskich, 5 grudnia, o godz. 19:30 (al. Kościuszki 39, I piętro, budynek na przeciwko pubu "Biblioteka").

Liczymy na frekwencyjne wsparcie, bez wątpienia przyda się przy próbie "egzegezy" wizualnego szaleństwa Caraxa.

Ponadto, serdecznie dziękujemy zgromadzonym na wczorajszej projekcji nowego filmu Audiarda - merci za obecność i cenny wkład w dyskusję!

http://filmoznawczo.blox.pl/resource/4wayholymotors.JPG


Do zobaczenia!
czwartek, 22 listopada 2012
Pokaz filmu "Kości i rdza", 28.11., godz. 19:30

Serdecznie zapraszamy na projekcję „filmu-rewelacji” tegorocznej edycji festiwalu w Cannes:

Kości i rdza (De rouille et d'os, 2012), reż. Jacques Audiard

W rolach głównych nagrodzona Oscarem (za rolę Edith Piaf, 2007) francuska gwiazda Marion Cotillard i belgijski aktor Matthias Schoenaerts

http://filmoznawczo.blox.pl/resource/Derouilleetdos.jpg

Pokaz zostanie poprzedzony wstępem Diany Dąbrowskiej

Ul. Kościuszki 39 (I piętro);

Środa, 28.11.12 – godz. 19:30

Film zostanie pokazany w jakości blu ray z angielskimi napisami.

Kości i rdza

Tadeusz Sobolewski (Gazeta Wyborcza, maj 2012, relacja z premiery w Cannes):

 

„Przy dzisiejszej technice filmowej nie było to żadnym problemem. Ale De rouille et d'os nie są efekciarską bajką, tylko filmem o miłości, rehabilitującym pojęcie melodramatu. Audiard dokonuje cudu starego jak kino: po pierwszym momencie zmieszania każe widzowi w to wszystko uwierzyć. Pokazuje kikuty, pozwala sprawdzić z bliska, jak się nakłada protezy. Jesteśmy tego nieprzyzwoicie ciekawi, zupełnie jak dziecko z filmu, któremu Stephanie pozwala dotknąć swoich metalowych nóg.

Bardziej intryguje co innego. Film eksponuje na każdym kroku zwierzęcą siłę, cielesność, przemoc. Audiard wypełnia tę mroczną opowieść – luźną adaptację powieści Kanadyjczyka Craiga Davidsona – katalogiem problemów dzisiejszej Francji i w ogóle całej cywilizacji pogrążonej w kryzysie, z
bezrobociem, inwigilacją ludzi, wykluczeniem, rasizmem, społeczną nienawiścią i przemocą. Rzeczywistość jest brzydka, naznaczona brudem, balansuje na krawędzi nieznanej katastrofy. Sam reżyser przypisał swój film do gatunku, który nazwał: melo-trash. Ale dokonuje paradoksalnej wolty. Naturalistycznie opowiedzianą historię wpisuje w stary mit, starszy od kina – o spotkaniu siły i słabości. O sile dwuznacznej, na przemian niszczącej i ratującej”.

http://filmoznawczo.blox.pl/resource/RustandBoneMarionContillardandMatthiasSchoenaerts.jpg


wtorek, 20 listopada 2012
Współczesne włoskie kino c.d.
Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu Niedojrzali (Immaturi, 2011), reż. Paolo Genovese w środę 21 listopada o godz. 19:30.

Projekcja odbędzie się w Centrum Języków Romańskich (ul. Kościuszki 39, I piętro, sala projekcyjna).

Przed pokazem Diana Dąbrowska (KNF) wygłosi prelekcję "Immaturità, mammismo e altri problemi della società italiana contemporanea – analisi del film Immaturi".

Do zobaczenia!

http://filmoznawczo.blox.pl/resource/1.png

Co ty byś zrobił gdyby unieważniono twój egzamin maturalny?:-)
Zapraszamy w środę!

piątek, 09 listopada 2012
Pokaz filmu "Mozzarella Stories" już w środę (14.11)!

Serdecznie zapraszamy na pierwszą projekcję w nowym (zimowym) semestrze!

Już w najbliższą środę 14 listopada o godz. 19:30 odbędzie się pokaz debiutu Edoarda De Angelisa Mozzarella Stories (2011). Film ten poprzedzi prelekcja Diany Dąbrowskiej (KNF) na temat licznych inspiracji i intertekstualnych odniesień w debiucie Edoarda De Angelisa, jak i komentarz dotyczący kondycji młodego włoskiego kina.


Projekcja odbędzie się w siedzibie CJR (Centrum Języków Romańskich), ul. Kościuszki 39 (I piętro, sala projekcyjno-konferencyjna Centrum).


Pokaz filmu jest otwarty dla wszystkich i bezpłatny - nie zabraknie na nim oczywiście pysznej mozzarelli! :-)


Piękna Luisa Ranieri w roli bezkompromisowej Sofii również zaprasza was (tanecznym krokiem - mambo italiano!) na specjalny pokaz tej szalonej komedii!Mozzarella Stories

reż.: Edoardo De Angelis
scen.:
Edoardo De Angelis, Devor De Pascalis, Barbara
Petronio, Leonardo Valenti, Pietro Albino Di Pasquale
muz.:
Riccardo Ceres
zdj.:
Ferran Paredes
w.:
Luisa Ranieri (Sofia), Luca Zingaretti (Giulio Ricci), Gianpaolo Fabrizio (Ciccio Dop), Andrea Renzi (Il Ragioniere), Massimiliano Gallo (Angelo Tatangelo), Aida Turturro (Autilia Jazz Mood), Giovanni Esposito (Gigino Purpetta), Massimiliano Rossi (Dudo), Tony Laudadio (Gravinio).
prod.:
Włochy 2011 (103 min)

Akcja Mozzarella Stories, debiutu filmowego Edoardo De Angelisa, osadzona została we włoskiej Campanii, regionie, w którym ser mozzarella nie stanowi tylko symbolu etniczności i ekonomicznej prosperity, ale uznawany jest wręcz za rodzaj filozofii życiowej. Mozzarella Stories to historia potentata mozzarelli, Ciccio DOP, panującego nad lokalną produkcją mlecznego „złota”. Zbudował on na nim swój zawodowy i finansowy sukces. Niestety chińska mafia planuje przejąć miejscowy biznes, sprzedając nieodróżnialną w smaku podróbkę mozzarelli za pół ceny. Sprawę utrudniają także niewyrównane porachunki z camorrą… Film ten to smaczna, „gatunkowa” komedia, która łączy w sobie coś z serialu Rodzina Soprano z przyjemnym posmakiem wczesnych filmów Tarantino. Pośród męskiej gamy aktorów z powodzeniem pojawiają się akcenty kobiece – Luisa Ranieri i Aida Turturro (…)


Mówi reżyser filmu Edoardo De Angelis:

Caserta & Mozzarella

Każdy mężczyzna, kobieta czy dziecko, która stąpa po ziemi casertańskiej, czyni to z kubkami smakowymi nastawionymi na jeden cel – skosztowanie mozzarelli! Dobry smak tego świeżego sera robionego na bazie mleka z bawolic, znany jest smakoszom z całego świata. Ten kto posiada ziemię, bawolice i jest w stanie z nich wydobyć cenne mleko, dzierży w swojej dłoni ogromną fortunę „białego złota”.


czwartek, 12 kwietnia 2012
Psy w budzie polskiej
Szanowni Kołowicze/Kołowiczki!

Po świątecznej przerwie powracamy z interesującą propozycją spotkania. Widzimy się już w najbliższy piątek (trzynastego...) o godz. 15:30 w sali 7. Oglądamy wspólnie Psy (1992) Pasikowskiego, a następnie słuchamy zwierzeń naszej opiekunki pt. "Dlaczego Psy to najlepszy polski film...". Tak, dr Rode zwierzy się nam, dlaczego uważa akurat ten film, za najlepszy!

Obecność zatem konieczna i obowiązkowa.

Zapraszamy wszystkich serdecznie - piątek, 13.04, godz. 15:30 w Instytucie (sala 7).
sobota, 08 października 2011
"Konsekwencje miłości" już w piątek, 14 października.
Zapraszamy serdecznie na pierwszą włoską projekcję w piątek, 14 października o godz. 17:00 w Centrum Języków Romańskich (Ul. Kościuszki 39).

Wspólnie obejrzymy film Paolo Sorrentino "Konsekwencje miłości" (Le conseguenze dell'amore, 2004).

Projekcję poprzedzi prelekcja Diany Dąbrowskiej pt. "Topografia zbrodni i rozważania o mafii".

 
1 , 2 , 3