Tagi
wtorek, 17 listopada 2009
HISTORIA PEWNEJ PRZEMOCY: ODSŁONA III. OSTATNIA.
Cykl Historie pewnej przemocy dobiega właśnie końca. Przed nami spotkanie z ostatnim ogniwem trylogii alienacji i zlodowacenia czyli z filmem 71 fragmentów, na który serdecznie wszystkich zapraszamy  już w piątek (20.11.) o godz. 15:30*, jak zawsze w sali nr 7.Gościem specjalnym będzie dr Piotr Sitarski.

haneke 3
propaganda 3
*15:30 - projekcja filmu "71 fragmentów" (71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls, 1994)
  17:00 - spotkanie i dyskusja

niedziela, 01 listopada 2009
HISTORIA PEWNEJ PRZEMOCY: CZĘŚĆ II

Pierwsze spotkanie z cyklu Historie pewnej przemocy (a zarazem pierwsze spotkanie koła filmoznawców po wakacyjnej przerwie) cieszyło się dobrą frekwencją (!) i burzliwą dyskusją na temat pierwszej filmowej prowokacji Michaela Haneke.

Tym bardziej serdecznie zapraszamy wszystkich na drugą część trylogii alienacji i zlodowacenia - film Benny’s video (1992r.) już w piątek (6 listopada) o godz. 15:00 w sali nr 7.

Gościem specjalnym będzie dr Katarzyna Prajzner.

Zrealizowane w 1992 roku Benny's video, uznane za „najohydniejszy film roku” dla samego twórcy są drugim reportażem z „ postępującego zlodowacenia emocjonalnego mojego kraju”. Celem twórcy jest pokazanie przemocy, taką jaką jest naprawdę, pozbawionej widowiskowej atrakcyjności, tak typowej dla kina amerykańskiego. Film otrzymał m.in. Nagrodę Dziennikarzy przyznaną na ceremonii Europejskich Nagród Filmowych.

benny

propaganda2

poniedziałek, 19 października 2009
Historia pewnej przemocy - odsłona I

Najbliższe spotkania Koła Naukowego Filmoznawców poświęcimy sylwetce jednego z najciekawszych, współczesnych autorów kina europejskiego - Michaelowi Haneke. Przyjrzymy się bliżej jego pierwszym trzem filmom kinowym, współtworzącym tzw. trylogię alienacji i zlodowacenia (1989-1994), która wciąż pozostaje polskiej publiczności nieznana. Zastanowimy się wspólnie, co stoi u podstaw wyjątkowego stylu i co determinuje wizję i przesłanie reżysera nagrodzonego Złotą Palmą na ostatnim festiwalu w Cannes. Na pierwsze spotkanie z cyklu Historie pewnej przemocy i projekcję debiutu Haneke Siódmy kontynent (Der 7. Kontinent, 1989) zapraszamy w środę, 28 października 2009 o 19.00 w sali nr 7. Całość poprowadzi Diana Dąbrowska.

haneke I


O swoim debiutanckim filmie sam reżyser mówił: „Nie umiemy wyrwać się z izolacji, tej, którą narzuciliśmy sobie sami, i tej narzuconej nam przez czasy, w jakich żyjemy. (...) W końcu takie są realia. Najważniejszych słów tak naprawdę nigdy nie wypowiadamy”.

propaganda IMichael Haneke, ur. 23.03.1942 w Monachium. Studiował filozofię i psychologię w Wiedniu, zajmował się krytyką filmową i reżyserią teatralną, od początku lat siedemdziesiątych pracował dla telewizji, specjalizując sie w adaptacjach literatury. Debiutancki Siódmy kontynent przyniósł niepokojące sceny gwałtu, które w następnych latach stały się specjalnością artysty, i wraz z kolejnymi dwoma filmami stworzył trylogię o rozpadzie rodziny i alienacji współczesnego człowieka. Sławę przyniosły mu Funny Games (1997), nazwane najokrutniejszym filmem dekady. Otworzyło mu to drzwi do kariery międzynarodowej - od tego czasu kręci filmy we Francji z takimi gwiazdami jak Juliette Binoche, Isabelle Huppert, Daniel Auteuil czy w USA z Naomi Watts i Timem Rothem. Został nagrodzony prestiżową Złotą Palmą za swój ostatni film - Biała wstążka.

 haneke