Tagi
czwartek, 14 stycznia 2010
Ostatnie spotkanie z Ioselianim

W ten piątek, na ostatnim ze spotkań poświęconych twórczości Otara Ioselianiego, obejrzymy „W poniedziałek rano” („Lundi matin”, 2002r.).

Z właściwą sobie lekkością reżyser przedstawia bohatera, który uległ pokusie porzucenia powinności i wyruszenia w podróż. Na marginesie sentymentalnej opowieści o urokach życia pojawiają się jednak wątki poważne. Film ten zdobył w 2002r. Nagrodę FIPRESCI, Srebrnego Niedźwiedzia (reżyseria) na MFF w Berlinie oraz Złotą Arenę na chorwackim Pula Film Festival.

Zapraszamy w piątek, 15.01, godz. 15:30, sala nr 7

wtorek, 15 grudnia 2009
Otar Ioseliani - odsłona III
Poprzestajemy z Ioselianim w gruzińskich, nowofalowych klimatach - w nadchodzący piątek (godz. 15:00, w s. 7) zobaczymy jego film z 1999 roku: "Żegnaj, stały lądzie". Zrealizowana we Francji komedia nasączona jest subtelnym humorem, drobnymi nawiązaniami do obszaru pochodzenia Ioselaniego i - wciąż, pomimo zmiany stylistyki - dobrodusznym spojrzeniem na większość bohaterów, tym razem żyjących w kraju kapitalistycznym.
 
                                   
                                    
środa, 09 grudnia 2009
Otar Ioseliani - odsłona II
W piątek 11.12. o 15:00 kolejne spotkanie z twórczością Otara Ioselianiego. Tym razem obejrzymy jego pełnometrażowy debiut z 1966r., "Cierpkie wino" (aka Listopad). Film ten otrzymał nagrodę FIPRESCI w Cannes, choć nie był pokazywany w Związku Radzieckim - ze względu na bohatera, który nie chce podporządkować się planowi pięciolatki w zakładzie produkującym wino. Spotkanie jak zwykle w s. 07!

Poprowadzi je dla nas Sonia Grzelak.
poniedziałek, 30 listopada 2009
KNF prezentuje nowy cykl!
                    

 

     Otar Ioseliani to urodzony 03.02.1934 reżyser, scenarzysta i aktor gruziński. Studiował muzykę w Gruzji, z kolei matematykę oraz reżyserię filmową (pracownia A. Dowżenki) w Moskwie.Początkowo pracował jako montażysta i asystent reżysera. Swe wczesne prace zrealizował w Gruzińskim Studium Filmów Dokumentalnych i Popularnonaukowych, były to np. filmy dla telewizji czy dokument „Stara gruzińska pieśń”. Jego pierwszy film pełnometrażowy „Giorgobistve” (pol. „Cierpkie wino”) został doceniony poza ZSRR – otrzymał m.in. nagrodę FIPRESCI (MFF w Berlinie).

 

      Jako twórca miał problemy z sowiecką cenzurą i po kolejnym sukcesie na Zachodzie – filmu „Pastorali” z 1975r. - na początku lat osiemdziesiątych wyemigrował do Francji. Stworzone tam „Les favoris de la lune” (Ulubieńcy księżyca” z 1984r.) i „Et la lumière fut” zdobyły Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Wenecji, a „La chasse aux papillons” otrzymał nagrodę za reżyserię na tym samym festiwalu. Film „Lundi matin” z 2002r. otrzymał nagrodę FIPRESCI i „Srebrnego Niedźwiedzia”. Jego twórczość spoza ZSRR wyraźnie różni się od wcześniejszego dorobku – ma charakter bardziej komediowy, lekki, jednak wciąż pojawiają się nawiązania do kultur Gruzji i Rosji.


                


Na nadchodzącym spotkaniu koła (już w piątek 4 grudnia o 14:30!) zobaczymy dwa filmy z gruzińskiego okresu jego twórczości:

 

  1. „Stara gruzińska pieśń” (oryg. „Starinnaya gruzinskaya pesn'”) z 1969r. - 20-minutowy dokument, przybliżający tradycyjne formy polifoniczne, śpiewane przez gruzińskich mężczyzn
  2. „Był sobie śpiewający drozd” (oryg. „Iko shashvi mgalobeli”)  z 1970r. - 3 dni z życia gruzińskiego lekkoducha Gui. Dźwięki i muzyka są w tym filmie niezwykle istotne – jako że nie da się ich opowiedzieć, zapraszamy na projekcję!

 

Spotkanie poprowadzi dla nas Sonia Grzelak.

 Plan na kolejne spotkania:

 

  1. spotkanie - „Cierpkie wino” (oryg. „Giorgobistve” ) z 1966r.
  2. spotkanie - „Żegnaj, stały lądzie” („ Adieu, plaches des vaches”) z 1999r.
  3. spotkanie - „W poniedziałek rano” („Lunedi matin”) z 2002r.