Tagi
środa, 23 lutego 2011
Trylogia Deepy Mehty: odsłona II
KNF i KNSB serdecznie zapraszają na długo oczekiwane spotkanie poświęcone słynnej trylogii reżyserki Deepy Mehty.

Już w piątek (25.02) o godz. 15:30 odbędzie się projekcja filmu "Ziemia" (najprawdopodobniej w sali nr 7). Po seansie (ok. godz. 17:15) wysłuchamy prezentacji specjalisty czyli mgr Michała Pabisia-Orzeszyny.

Do zobaczenia!Ziemia (1998)

Film ten jest rozliczeniem dramatycznych i traumatycznych wydarzeń z historii subkontynentu, związanych z podziałem Indii i utworzeniem Pakistanu w 1947 roku. Jest to adaptacja powieści pakistańskiej pisarki Bapsi Sindhwy – Cracking India: A Novel. Historia opowiedziana jest z perspektywy ośmioletniej, niepełnosprawnej Lenny, wywodzącej się ze społeczności Parsów.sobota, 08 stycznia 2011
Trylogia Deepy Mehty: odsłona I
Zapraszamy serdecznie na pierwsze spotkanie z nowego cyklu "Prawda o Indii w trzech żywiołach". Projekcja filmu "Ogień" odbędzie się już w piątek (14.01.2011) o godz. 15:00 (spotykamy się jak zawsze w pobliżu sal 5,6,7). Prelekcję wygłosi Diana Dąbrowska.Ogień (1996)

W pierwszym ogniwie „Trylogii Żywiołów” Deepa Mehta kwestionuje model tradycyjnej indyjskiej rodziny, który sprowadza pozycję kobiety do poddaństwa wobec męża czy teściów. Instytucja małżeństwa, która w pojęciu ogółu, oparta jest wyłącznie na relacjach heteroseksualnych, ulega w tym przypadku załamaniu i zostaje zastąpiona związkiem miłości homoseksualnej pomiędzy głównymi bohaterkami – Radhi i Sity. Ta opowieść jest swoistą formą kobiecej emancypacji, a sam tytuł nawiązuję do „erosa”, który wkradł się w życie dwóch kobiet, nieszczęśliwych mężatek.


16:10, filmoznawczo , Deepa Mehta
Link Dodaj komentarz »
Prawda o Indii w trzech żywiołach.Trylogia Deepy Mehty.

Koło Naukowe Filmoznawców oraz Koło Naukowe Studiów Brytyjskich mają zaszczyt zaprosić Państwa na cykl spotkań związanych z twórczością kanadyjskiej reżyserki indyjskiego pochodzenia Deepy Mehty. W ramach tego wspólnego przedsięwzięcia zaprezentowane zostaną najbardziej znane dzieła w dorobku artystki, wchodzące w skład tzw. Trylogii ŻywiołówOgień (1996), Ziemia (1998) i Woda (2005).

Bezkompromisowa reżyserka jest powszechnie znana ze swojej odwagi w pokazywaniu na ekranie tematów drażliwych i bolesnych. Ukazuje ona widzom prawdziwy obraz swojej ojczyzny - obraz, który zasadniczo różni się od idyllicznej i mistycznej wizji, którą ludzie pochodzący z Zachodu pragną widzieć na subkontynencie. Ale to właśnie tego typu kino pomaga w zrozumieniu złożonego konglomeratu różnych kultur, tradycji i języków, określanego w skrócie jako Indie.


15:44, filmoznawczo , Deepa Mehta
Link Dodaj komentarz »